ADAPTACJA CZĘŚCI DOMU ZDROJOWEGO

dz1

Adaptacja części Domu Zdrojowego w Sopocie na siedzibę Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, punktu Informacji Turystycznej i Pijalni Wód


Tytuł projektu:  Adaptacja części Domu Zdrojowego w Sopocie na siedzibę Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, punktu Informacji Turystycznej i Pijalni Wód


Koszt projektu: 19,3 mln PLN


Dofinansowanie: 4, 9 mln PLN


Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz budżet państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013


Okres realizacji:  2009 – 2010

UE flaga

Opis projektu:


Realizacja projektu obejmowała prace budowlano - wykończeniowe oraz wyposażenie wnętrz i montaż instalacji w części miejskiej nowego Domu Zdrojowego przeznaczonej na siedzibę Informacji Turystycznej, Pijalni Wód Solankowych oraz Państwowej Galerii Sztuki.
Państwowa Galeria Sztuki po wykonaniu projektu to zespół ogólnodostępnych sal (dwie sale wystawowe – galerie główne, dwupoziomowa sala wielofunkcyjna pełniąca rolę interdyscyplinarną, trzy galerie boczne, sala wykładowa) pełniących rolę komunikacyjno wystawienniczą, wyposażonych w nowoczesne urządzenia multimedialne i umożliwiające organizację wystaw nawet wielkoformatowych, koncertów kameralnych, pokazów teatralnych i innych wydarzeń kulturalnych. Dodatkowo nowocześnie wyposażona sala wykładowa, tworzy warunki do organizacji konferencji, seminariów, spotkań z mediami oraz imprez typu festiwale, przeglądy i konkursy w zakresie sztuk wizualnych jak również ogólnodostępna czytelnia, gdzie można zapoznać się z księgozbiorem z zakresu sztuki.

Pomorskie w Unii

Informacja Turystyczna oraz Pijalnia Wód natomiast to, zarówno nowoczesny punkt pozyskiwania informacji jak i atrakcja turystyczna z punktem widokowym na Zatokę. Punkt wyposażony został w nowoczesne rozwiązania multimedialne, umożliwiające wyświetlanie prezentacji na temat miasta pokazując zarówno jego walory uzdrowiskowe jak i najciekawsze miejsca. Wystój wnętrz zaprojektowany został na miarę XXI wieku - styl, nowoczesność, wygoda. W punkcie możliwe jest także przeprowadzanie wykładów prezentujących walory uzdrowiskowe kurortu oraz prowadzenie zajęć edukacyjnych. Punkt ten wychodzi naprzeciw oczekiwaniom turystów, którzy chcą szerzej zapoznać się z ofertą miasta, poznać jego historię i dzięki połączeniu Informacji Turystycznej z Pijalnią Wód poznać atut jakim jest źródło wody solankowej.
Efektem realizacji projektu jest zorganizowanie 64 wystaw w okresie od sierpnia 2010 do grudnia 2012, oraz wiele konferencji, szkoleń, spotkań mieszkańców, turystów, przedstawicieli branży turystycznej.

dz2
zd

Realizacja inwestycji, pozwoliła na znaczącą poprawę warunków funkcjonowania Państwowej Galerii Sztuki (9 miejsce w Polsce wśród 20 najlepszych galerii, muzeów),  przyczyniła się również do wzrostu atrakcyjności oferty kulturalnej i turystycznej tej instytucji, co w konsekwencji pozwoliło na zwiększenie potencjału rozwojowego Trójmiejskiego Obszaru Metropolitalnego.
Na uwagę zasługuje fakt, iż z nowej siedziby PGS oraz IT, już pierwszym roku funkcjonowania skorzystało prawie 100 000 osób.

dz3
Program regionalny
© 2014 URZĄD MIASTA SOPOTU   |
PROJEKT I WYKONANIE: PHENO   |