BIAŁOGRÓD NAD DNIESTREM (UKRAINA)

Białogród

Białogród nad Dniestrem (Ukraina)

Miasto Białogród nad Dniestrem położone jest w południowo-zachodniej części obwodu Odeskiego na prawym brzegu ujścia Dniestru, 20 km od Morza Czarnego oraz w bliskiej odległości od kurortów i terenów rekreacyjnych południowej Ukrainy – miasteczek takich jak Zatoka, Sergiyivka, Kurortne). Umiarkowany klimat kontynentalny regionu gwarantuje ponad 290 słonecznych dni w ciągu roku.

Powierzchnia miasta Białogród nad Dniestrem zajmuje 19,1 km2. Liczba mieszkańców na 1 stycznia 2022 wynosiła 47888 osób. 

Białogród nad Dniestrem ze swoją historią, naturalnym pięknem i architekturą zajmuje czołowe miejsce wśród ukraińskich miast, jest również znany zagranicą. Miasto posiada znaczny potencjał historyczny i kulturowy, w tym 35 zabytków architektury i urbanistyki, 18 zabytków historycznych, 3 zabytki archeologiczne i 1 zabytek sztuki. Głównymi obiektami przyciągającymi turystów są fortyfikacje „Twierdza Akerman” (XIV-XVIII w.) oraz starożytne miasto „Tira” (IV-VI w. p.n.e.)
– narodowe zabytki historii i kultury.

Miasto posiada bogaty potencjał gospodarczy. Określane jest jako idealne miejsce na udaną inwestycję, ze względu na dogodne położenie geograficzne i dostępność komunikacyjną. Ogromne znaczenie odgrywa tu także przygraniczne położenie, dostęp do Morza Czarnego, tereny rekreacyjne, historyczne, kulturalne oraz atrakcje turystyczne. Miasto zajęło 1 miejsce wśród gmin obwodu odeskiego w ukraińskim rankingu zrównoważonego rozwoju gmin z 1 lipca 2021 r.

W mieście rozwijają się tradycyjne gałęzie przemysłu spożywczego, produkcja wyrobów gumowych i tworzyw sztucznych oraz innych wyrobów z surowców niemetalicznych, a także przemysł lekki. Większość mieszkańców jest zatrudniona przy świadczeniu usług (marketing, budownictwo, transport), w fabrykach i przedsiębiorstwach przemysłu lekkiego oraz spożywczego, a także w instytucjach publicznych. Obiecujący jest rozwój usług hotelarskich i turystycznych oraz obszarów działalności gospodarczej, związanych z wykorzystaniem technologii informatycznych i elektronicznych.

Współpraca partnerska

Umowa partnerska podpisana została 1 kwietnia 2022 roku.

Ashkelon (Izrael)

Miasto Ashkelon położone jest nad Morzem Śródziemnym na południu kraju. Około 3500 tys. lat temu był bardzo ważnym starożytnym portem. Miejscowość ta była położona na szlaku handlowym z Anatolii i Syrii do Egiptu. To sprawiło, że była świadkiem rozwoju i upadku wielu kultur. Jednak w 604 r. p.n.e. miasto zostało zniszczone przez władcę Babilonu Nabuchodonozora, a ostatecznie zrównane z ziemią w 1270 r. przez ówczesnych władców Egiptu.

WIĘCEJ

Frankenthal (Niemcy)

Frankenthal (Niemcy) położony jest pomiędzy miastami Worms i Ludwighafen w landzie Rheinland - Pfalz. Frankenthal należy do bogatych w tradycję miast tego obszaru, wraz z wieloma sąsiadującymi wspólnotami tworzy znany gospodarczy obszar Rhein - Neckar - Dreieck.

WIĘCEJ

Karlshamn (Szwecja)

Pierwsze kontakty nawiązane zostały w 1989 roku, zaś porozumienie o partnerstwie podpisano w 1990 roku. Współpraca skupiona jest głównie wokół przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska, wymianą doświadczeń związanych z gospodarką komunalną i edukacją.

WIĘCEJ

Naestved (Dania)

Naestved to miasto o długiej i bogatej tradycji historycznej. Zostało założone w roku 1135 i już w okresie średniowiecza stało się jednym z najważniejszych miast Danii. Do dzisiejszego dnia zachowało się tu wiele interesujących zabytków oraz oryginalny średniowieczny układ ulic. Naestved jest drugim co do wielkości (po Kopenhadze) miastem wyspy Zelandii (ponad 45 tys. mieszkańców). Stanowi jedno z najlepiej rozwiniętych i atrakcyjnych pod względem handlowym miast w Danii.

 

WIĘCEJ

Ratzeburg (Niemcy)

Ratzeburg leży w północnoniemieckim landzie Schleswig-Holstein. Malowniczo położone miasto otoczone jest wodami czterech jezior. Ratzeburg jest stolicą dystryktu Lauenburg. Populacja miasta liczy ok. 12 tys. mieszkańców. Początki Ratzeburga sięgają XI wieku. Nazwa miasta pochodzi od imienia lokalnego władcy słowiańskiego Racibora, nazywanego przez ludność niemiecką „Ratse"

WIĘCEJ

Southend-on-Sea (Anglia)

Southend-on-Sea, miasto w południowej części Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Essex położonym nad rzeką Tamizą. 159 tys. mieszkańców (1991). Od połowy XVIII w. rozwijało się jako kąpielisko morskie zaś w roku 1892 otrzymało prawa miejskie. Obecnie jest ośrodkiem wypoczynkowym i sportów wodnych.

 

WIĘCEJ

Zakopane (Polska)

Zakopane, miasto w województwie małopolskim, nad Zakopianką (dopływ Białego Dunajca), na obszarze Rowu Podtatrzańskiego. Rozwój Zakopanego jako miejscowości uzdrowiskowej, datuje się od ok. 1870 roku, głównie dzięki działalności T. Chałubińskiego i Towarzystwa Tatrzańskiego. W 1886 roku otrzymało oficjalnie status uzdrowiska. W roku 1889 odkupione na licytacji sądowej przez hrabiego W. Zamoyskiego. Już przed I wojną światową Zakopane stało się ogólnopolskim ośrodkiem kulturalno-artystycznym, w którym przebywali i działali m.in.: S. Witkiewicz, W. Orkan, J. Kasprowicz, K. Szymanowski, S.I. Witkiewicz, gdzie powstał tzw. styl zakopiański. W roku 1933 Zakopane otrzymało prawa miejskie.

WIĘCEJ
 
© 2014 URZĄD MIASTA SOPOTU   |
PROJEKT I WYKONANIE: PHENO   |