Instytucje kultury

Bałtycka Agencja Artystyczna BART

 

 

ul. Kościuszki 61


81-703 Sopot


tel: 58 555 84 00


www: bart.sopot.pl

 


Opera Leśna


Al. Stanisława Moniuszki 12,

81-829 Sopot


tel: 58 555 84 00


www: operalesna.sopot.pl

 
 

 

Bałtycka Agencja Artystyczna BART od lat realizuje wydarzenia artystyczne na terenie Trójmiasta.
BART jest operatorem Opery  Leśnej, unikatowego amfiteatru zbudowanego w 1909 roku.
W opinii fachowców uchodzi ona za jeden z najznakomitszych pod względem akustyki obiektów w Europie. Rokrocznie gości sławy muzyki klasycznej oraz popularnej, dając radość tysiącom melomanów. Występowały tu takie sławy jak: James Brown, Charles Aznavour, Whitney Houston, Annie Lennox, sir Elton John czy Lionel Richie, Bryan Adams i Simply Red. Na deskach Opery Leśnej od ponad 40 lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki SopotFestival.
W 2009 roku, po wielu latach użytkowania Opera została poddana gruntownej przebudowie. Zmodernizowany obiekt może pomieścić na widowni ponad 5.000 osób. Wybudowano również komfortowe zaplecze dla artystów oraz pomieszczenia konferencyjno-szkoleniowe.

 

 

 

 

 

MAPA
ZOBACZ NA MAPIE

Dworek Sierakowskich - galeria i centrum kultury

 

 

ul. Czyżewskiego 12 ,

81–706 Sopot

tel: 58 551 07 56

 

www: www.tps-dworek.pl

email: biuro@tps-dworek.pl

 

Godziny otwarcia (przez cały rok)

 

Biuro TPS:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek: 10.00-16.00
czwartek: 12.00-18.00

Galeria w Dworku czynna jest codziennie w godz. 12.00-18.00
Kawiarnia Młody Byron czynna jest codziennie w godz. 12.00-23.00 lub później

 

 

Klasycystyczny Dworek Sierakowskich, obok Dworu Hiszpańskiego, należy do najstarszych zabytków budownictwa sopockiego. Jego historia sięga początków XVIII wieku, gdy był własnością Andrzeja Borkmanna, ówczesnego burmistrza Gdańska. Pod koniec tego stulecia nowym właścicielem obiektu zostaje hrabia Kajetan Sierakowski, poseł na Sejm Czteroletni, zwolennik Konstytucji 3 Maja i senator Królestwa Polskiego. W 1945 roku Dworek przechodzi pod zarząd miejskiej administracji, która przeznacza go na mieszkanie kwaterunkowe dla trzech rodzin. W 1958 r. decyzją sądu właścicielem Dworku Sierakowskich zostaje państwo.

 

W 1974 r. z inicjatywy miłośników nadmorskiego kurortu powstaje Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, którego siedzibą staje się Dworek Sierakowskich. Ściany służą jako galeria sztuki współczesnej. TPS organizuje także koncerty muzyczne, wernisaże, spotkania autorskie, wieczory poetycko-muzyczne  i spektakle. Wstęp na te wydarzenia jest bezpłatny. Ponadto TPS prowadzi działalność wydawniczą: wydaje ogólnopolski dwumiesięcznik literacki „Topos" oraz „Rocznik Sopocki". Od 2005 roku stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego. W Dworku działa również kawiarnia artystyczna Młody Byron.

 

Na parterze zachowały się zabytkowe detale: kaflowe piece z końca XVIII w., kilkoro zdobnych drzwi dwuskrzydłowych, liczne okucia metalowe, stiukowe fasady, rozeta i malowidła na suficie.

 

 

fot. M.Rudnicka

 

MAPA
ZOBACZ NA MAPIE

Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego

 

 

ul. Obrońców Westerplatte 16,


81-706 Sopot


tel: 58 551 12 87

 

www: mbp.sopot.pl

 
 

Miejska Biblioteka Publiczna jest najstarszą instytucją działającą w Sopocie. Gromadzi i udostępnia materiały ze wszystkich dziedzin wiedzy, dla wszystkich grup użytkowników. Biblioteka posiada 6 fili usytuowanych w różnych częściach miasta. Sopocianie mogą korzystać z biblioteki bezpłatnie.
Biblioteka jest organizatorem festiwalu „Literacki Sopot”, który cieszy się coraz większą popularnością.

 

 

 

 

 

MAPA
ZOBACZ NA MAPIE

Muzeum Sopotu

 

 

ul. Poniatowskiego 8,

81-724 Sopot


tel: 58 551 22 66


www: muzeumsopotu.pl

 
 

Muzeum Sopotu mieści się w zabytkowej Willi Claaszena z 1904 roku, położonej przy nadmorskiej promenadzie. Reprezentacyjne pokoje na parterze wraz z dawnym wyposażeniem odtworzone zostały według archiwalnych fotografii z początku XX wieku. Obecnie udostępnione są zwiedzającym jako stała ekspozycja zabytkowych, historycznych wnętrz mieszczańskich. Na piętrze willi znajdują się sale wystaw zmiennych. Muzeum każdego roku prezentuje ekspozycje czasowe poświęcone różnym aspektom dziejów Sopotu oraz historii, kulturze, modzie, sztuce i architekturze kąpielisk bałtyckich. W ogrodzie otaczającym zabytkową willę w sezonie letnim organizowane są koncerty, spotkania autorskie oraz warsztaty artystyczne i historyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

 

 

 

 

MAPA
ZOBACZ NA MAPIE

Państwowa Galeria Sztuki

 

 

ul. Plac Zdrojowy 2,

81-720 Sopot


tel: 58 551 06 21


www: pgs.pl

 
 

 

Państwowa Galeria Sztuki jest samorządową instytucją kultury. W salach wystawienniczych o łącznej powierzchni 1 200 m. Państwowa Galeria Sztuki realizuje rocznie około dwudziestu pięciu wystaw sztuki współczesnej i tradycyjnej, prezentujących różnorodne zjawiska artystyczne. W rankingu tygodnika „Polityka” w 2015 roku Państwowa Galeria Sztuki zajęła 4. miejsce pośród galerii sztuki współczesnej w Polsce, a w 2017 roku zajęła już 3. miejsce!

Galeria kilkakrotnie gościła twórców światowej sławy, takich jak: Günter Grass, Czesław Miłosz, Ryszard Horowitz, Roland Topor, Sławomir Mrożek. Prezentowała interesujące i obszerne kolekcje prywatne m.in.: Wojciecha Fibaka na wystawach pt.: „Polski Paryż” i „Ecole de Paris”, Toma Podla „Kolory tożsamości”, „Kolekcja K. i A. Michalczuków”; jak i zbiory muzealne: Lwowskiej Galerii Sztuki: „Twórczość Jacka Malczewskiego w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki”, „Arcydzieła malarstwa polskiego”; Uniwersytetu im. H. Heinego w Düsseldorfie „Taniec śmierci“, Muzeum Sztuki w Odessie „Pejzaż i portret”, czy też "Kolekcję II" białostockiej galerii "Arsenał". Znaczącą rolę w programie wystawienniczym galerii odgrywają prezentacje osiągnięć twórców środowiska gdańskiego, zarówno starszego, jak i młodego pokolenia. Państwowa Galeria Sztuki prowadzi także działalność edukacyjną i wydawniczą.

 

 

 

MAPA
ZOBACZ NA MAPIE

Skansen Archeologiczny "Grodzisko w Sopocie"

 

 

ul. Haffnera 63 ,

81-715 Sopot

tel: 58 340-66-00

 

www: www.archeologia.pl/oddzialy/grodzisko-sopot   

email: grodzisko@archeologia.pl

 

Bilety: 8 zł normalny, 6 zł ulgowy

 

Godziny otwarcia:

listopad – kwiecień
wtorek – niedziela 9:00-17:00

maj – październik
wtorek – niedziela 10:00-18:00

 

W poniedziałki nieczynne.
Sobota jest dniem bezpłatnego wstępu.

 

Obiekt otwarty jest przez cały rok. Prowadzi działalność edukacyjną i wystawienniczą. Od wiosny do jesieni zaprasza na imprezy plenerowe: festyny, pokazy rzemiosł, tańców dawnych i walk, spektakle historyczne. Organizuje przyjęcia urodzinowe, biesiadne oraz imprezy integracyjne dla firm. Zarządcą obiektu jest Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. 

 

 

 

MAPA

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

 

 

ul. Czyżewskiego 12,

 

81-706 Sopot


tel: 58 551 07 56


www: tps-dworek.pl

 
 

W jednym z najstarszych budynków Sopotu - w zabytkowym Dworku Sierakowskich - mieści się Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, które powstało w 1974 roku z inicjatywy miłośników miasta. TPS prowadzi działalność kulturalną, edukacyjną i artystyczną dla mieszkańców Sopotu oraz gości odwiedzających miasto.

W Dworku funkcjonuje całoroczna galeria wystawiennicza, organizowane są spotkania z dramaturgią światową - „Teatr przy stole" oraz odbywają się „Czwartkowe Wieczory Muzyczne" - spotkania z muzyką kameralną.
Towarzystwo Przyjaciół Sopotu wydaje ogólnopolski dwumiesięcznik literacki TOPOS. Czasopismo zostało założone w 1993 roku przez Krzysztofa Kuczkowskiego, który do dzisiaj nim kieruje. „Topos” dba o zachowanie równowagi pomiędzy przedstawieniem twórczości pisarzy światowego formatu, jak i prezentacją debiutantów, dla których jest sprawdzoną trampoliną.

 

 

 

 

 

MAPA
ZOBACZ NA MAPIE
 
© 2014 URZĄD MIASTA SOPOTU   |
PROJEKT I WYKONANIE: PHENO   |