Irena Szewińska

Znana lekkoatletka została wyróżniona i włączona do znakomitego grona Honorowych Obywateli Sopotu dzięki jej pracy na rzecz miasta, a w szczególności w organizację IAAF Halowych Mistrzostw Świata SOPOT 2014. Irena Szewińska brała udział w zespole konsultacyjnym podczas prac projektowych nad przyszłą halą Ergo Arena, jako przedstawiciel Polskiego Związku Lekkoatletycznego. Dzięki jej staraniom hala spełniała podstawowe wymogi, które spełniać musi hala aby możliwe było w nich rozegranie zawodów lekkoatletycznych. Wielofunkcyjność Ergo Areny jest jej największą zaletą, która obecnie wyróżnia obiekt.

 

Irena Szewińska wykonała ogromną pracę na etapie wyboru miasta gospodarza Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce w 2014 roku. Dzięki jej personalnemu zaangażowaniu i zdeterminowanym staraniom światowa federacja IAAF przyznała prawa do organizacji Mistrzostw w Sopocie. Jako członek Rady IAAF rekomendowała Sopot i Ergo Arenę jako miejsce do przeprowadzenia międzynarodowych zawodów lekkoatletycznych. Na etapie przygotowań do Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce wielokrotnie wypowiadając się na forum federacji oraz w mediach promowała Sopot oraz nadchodzące Mistrzostwa Świata.

 

Irena Szewińska należy do najbardziej utytułowanych polskich sportowców i najwybitniejszych lekkoatletek w historii. Jako zawodniczka specjalizowała się w biegach sprinterskich i skoku w dal. Siedmiokrotnie stawała na podium medalowym podczas igrzysk olimpijskich zdobywając 3 złote, 2 srebrne oraz 2 brązowe medale. Wielokrotnie reprezentowała Polskę w meczach międzypaństwowych i pucharze Europy, a w latach 1965-1979 zdobyła aż 24 medale mistrzostw Polski.

 

W latach 1956-66 Irena Szewińska należała do Wunderteam – fenomenalnej drużyny polskiej reprezentacji lekkoatletycznej. Nazwa ta pierwszy raz została użyta przez niemieckich dziennikarzy ze względu na znacząco większe osiągnięcia polskiego zespołu w stosunku od innych reprezentacji startujących w tym okresie. Polacy zdobyli wtedy aż 8 złotych medali na mistrzostwach Europy w Sztokholmie oraz 7 złotych medali na mistrzostwach Europy w Budapeszcie.

 

Po zakończeniu kariery sportowej Irena Szewińska rozpoczęła działalność w wielu organizacjach wspierających sport. Od 1980 do 2009 roku zasiadała w Zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w latach 1997-2009 będąc prezesem organizacji. W 1984 została wybrana do Komitetu Kobiecego International Association of Athletics Federations (IAAF), w 1995 do Rady European Athletics Association. Od 2005 do 2009 i ponownie od 2011 roku zasiada w Radzie IAAF. Jest członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a od 1998 jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

 

Prof. Władysław Bartoszewski

Rada Miasta Sopotu nadała prof. Władysławowi Bartoszewskiemu tytuł Honorowego Obywatela Sopotu w 2007 r.

WIĘCEJ

Lech Wałęsa

Lechowi Wałęsie tytuł Honorowego Obywatela Sopotu nadała Rada Miasta Sopotu uchwałą Nr XVII/201/95 z dnia 21.12.1995 r.

WIĘCEJ

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski

Honorowe Obywatelstwo Sopotu przyznane zostało Jego Ekscelencji arcybiskupowi gdańskiemu Tadeuszowi Gocłowskiemu przez Radę Miasta Sopotu 28.03.2008.

WIĘCEJ

Czesław Miłosz

Honorowe Obywatelstwo Sopotu przyznane zostało Czesławowi Miłoszowi przez Radę Miasta Sopotu w roku 2001.

WIĘCEJ

Załoga statku Sopot

Honorowe Obywatelstwo Miasta Sopotu nadała załodze statku m/s „Sopot” Miejska Rada Narodowa w Sopocie uchwałą Nr XXVII/123/83 z dnia 29.04.1983 r.

WIĘCEJ

Izabela Sierakowska-Tomaszewska

Honorowe Obywatelstwo Sopotu przyznane zostało Izabeli Sierakowskiej-Tomaszewskiej przez Radę Miasta Sopotu w roku 2001. Jubileusz 100-lecia nadania praw miejskich Sopotowi stanowił doskonałą okazję do przyznania zaszczytnego tytułu „Honorowy Obywatel Sopotu” osobom dla miasta zasłużonym i związanym z jego historią oraz dorobkiem z różnych dziedzin.

WIĘCEJ

Franciszek Mamuszka

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sopotu nadała Franciszkowi Mamuszce Miejska Rada Narodowa w Sopocie uchwałą Nr XXIX/127/83 z dnia 19 lipca 1983 r.

WIĘCEJ

Seweryn Krajewski

Rada Miasta Sopotu przyznała Honorowe Obywatelstwo Sewerynowi Krajewskiemu w 2001 roku.

WIĘCEJ

Roman Heising

Honorowe Obywatelstwo Miasta Sopotu nadała prof. Romanowi Heisingowi Miejska Rada Narodowa uchwałą Nr XXIV/111/82 z dnia 20XII 1982 r.

WIĘCEJ

Elżbieta Duńska-Krzesińska

Honorowe Obywatelstwo Sopotu przyznane zostało Elzbiecie Duńskiej-Krzesińskiej przez Radę Miasta Sopotu w roku 2001.

WIĘCEJ

Andrzej Dudziński

Andrzejowi Dudzińskiemu Honorowe Obywatelstwo Miasta Spotu nadała Rada Miasta w 2001 roku.

WIĘCEJ
© 2014 URZĄD MIASTA SOPOTU   |
PROJEKT I WYKONANIE: PHENO   |