Karlshamn

Karlshamn (Szwecja)

Karlshamn jest centralnie położoną gminą w województwie Blekinge - zwanym Ogrodem Szwecji - na północy sięga głębokich lasów a na południu ociera się o wysepki na pełnym morzu. Wybrzeże wraz z przepięknym archipelagiem ma do zaoferowania większość z rozkoszy lata - kąpiel przy skałach i piaszczystych plażach, wędkowanie na pełnym morzu jak i wycieczki statkiem w obrębie archipelagu. 200 małych jezior jak również okoliczne rzeki, ze światowej sławy rzeką Mörrumsån na czele, wabią wędkarzy. Karlshamn nie bez powodu nazywane jest centrum handlowym Blekinge

 

Oficjalna strona Karlshamn

 

www.karlshamn.se

 

 

 

Formy współpracy partnerskiej

 

Pierwsze kontakty nawiązane zostały w 1989 roku, zaś porozumienie o partnerstwie podpisano w 1990 roku. Współpraca skupiona jest głównie wokół przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska, wymianą doświadczeń związanych z gospodarką komunalną i edukacją.

 

Sopot odwiedzają orkiestry i chóry z Karlshamn – wspomnieć należy Orkiestrę Karlshamns Musikkår. W Sopocie prezentowała się także Orkiestra Promenadowa Wyższej Królewskiej Szkoły Technicznej w Sztokholmie (reprezentacyjna orkiestra studencka) oraz dwukrotnie chór z Karlshamn.

 

Oba miasta wymieniają doświadczenia w zakresie niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym. Sopocki SPON współpracuje z oddziałami De Handikappades Riksforbund – DHR w Karlshamn i rejonie Blekinge, również w Lund i Malmo. Efektem tych kontaktów był między innymi współudział w Międzynarodowym Sympozjum Osób Niepełnosprawnych zorganizowanym przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym z okazji 10-lecia istnienia tej organizacji, organizacja międzynarodowego projektu integracyjnego z udziałem partnerów ze Szwecji, Litwy, Ukrainy i Słowacji, udziału członków Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnych w międzynarodowych warsztatach w Szwecji oraz wyjazdy studyjne do Szwecji dotyczące organizacji funkcjonowania stowarzyszeń pomocy osobom niepełnosprawnym.

 

Organizowane są wspólne konferencje. Podczas zorganizowanego w Aquaparku telemostu przedstawiciele Karlshamn odpowiadali na pytania sopocian dotyczące członkostwa w Unii Europejskiej. W rozmowie na żywo ze strony polskiej uczestniczyli m.in. prezydent Sopotu Jacek Karnowski, senator RP Edmund Wittbrodt, honorowy konsul Polski w Szwecji Magdalena Karczewska - Svensson. Ze strony szwedzkiej m.in. wiceburmistrz miasta Kenneth Hake, Peter Enckell, Lasse Heimlander. Warto podkreślić, iż był to pierwszy na wybrzeżu telemost zorganizowany między miastami partnerskimi.

 

Wymiany młodzieży i nauczycieli

Po ostatniej wizycie nauczycieli ze szkół w Karlshamn, planowane jest zorganizowanie dwutygodniowych staży dla uczennic tamtejszych szkół pielęgniarskich w sopockim Zespole Szkół Specjalnych, Domu Dziecka oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Ashkelon (Izrael)

Miasto Ashkelon położone jest nad Morzem Śródziemnym na południu kraju. Około 3500 tys. lat temu był bardzo ważnym starożytnym portem. Miejscowość ta była położona na szlaku handlowym z Anatolii i Syrii do Egiptu. To sprawiło, że była świadkiem rozwoju i upadku wielu kultur. Jednak w 604 r. p.n.e. miasto zostało zniszczone przez władcę Babilonu Nabuchodonozora, a ostatecznie zrównane z ziemią w 1270 r. przez ówczesnych władców Egiptu.

WIĘCEJ

Frankenthal (Niemcy)

Frankenthal (Niemcy) położony jest pomiędzy miastami Worms i Ludwighafen w landzie Rheinland - Pfalz. Frankenthal należy do bogatych w tradycję miast tego obszaru, wraz z wieloma sąsiadującymi wspólnotami tworzy znany gospodarczy obszar Rhein - Neckar - Dreieck.

WIĘCEJ

Naestved (Dania)

Naestved to miasto o długiej i bogatej tradycji historycznej. Zostało założone w roku 1135 i już w okresie średniowiecza stało się jednym z najważniejszych miast Danii. Do dzisiejszego dnia zachowało się tu wiele interesujących zabytków oraz oryginalny średniowieczny układ ulic. Naestved jest drugim co do wielkości (po Kopenhadze) miastem wyspy Zelandii (ponad 45 tys. mieszkańców). Stanowi jedno z najlepiej rozwiniętych i atrakcyjnych pod względem handlowym miast w Danii.

 

WIĘCEJ

Peterhof (Rosja)

Petrodworec, Pietrodworiec, do 1944 Peterhof, miasto w zachodniej Rosji, nad Zatoką Fińską, w zespole miejskim Sankt Petersburga. Założony w roku 1709 jako rezydencja Piotra I mająca w zamyśle dorównać francuskiemu Wersalowi. W budowie uczestniczyło wielu wybitnych architektów owych czasów m.in. A. Le Blond, D. Trezzini, B. Rastrelli.

 

WIĘCEJ

Ratzeburg (Niemcy)

Ratzeburg leży w północnoniemieckim landzie Schleswig-Holstein. Malowniczo położone miasto otoczone jest wodami czterech jezior. Ratzeburg jest stolicą dystryktu Lauenburg. Populacja miasta liczy ok. 12 tys. mieszkańców. Początki Ratzeburga sięgają XI wieku. Nazwa miasta pochodzi od imienia lokalnego władcy słowiańskiego Racibora, nazywanego przez ludność niemiecką „Ratse"

WIĘCEJ

Southend-on-Sea (Anglia)

Southend-on-Sea, miasto w południowej części Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Essex położonym nad rzeką Tamizą. 159 tys. mieszkańców (1991). Od połowy XVIII w. rozwijało się jako kąpielisko morskie zaś w roku 1892 otrzymało prawa miejskie. Obecnie jest ośrodkiem wypoczynkowym i sportów wodnych.

 

WIĘCEJ

Zakopane (Polska)

Zakopane, miasto w województwie małopolskim, nad Zakopianką (dopływ Białego Dunajca), na obszarze Rowu Podtatrzańskiego. Rozwój Zakopanego jako miejscowości uzdrowiskowej, datuje się od ok. 1870 roku, głównie dzięki działalności T. Chałubińskiego i Towarzystwa Tatrzańskiego. W 1886 roku otrzymało oficjalnie status uzdrowiska. W roku 1889 odkupione na licytacji sądowej przez hrabiego W. Zamoyskiego. Już przed I wojną światową Zakopane stało się ogólnopolskim ośrodkiem kulturalno-artystycznym, w którym przebywali i działali m.in.: S. Witkiewicz, W. Orkan, J. Kasprowicz, K. Szymanowski, S.I. Witkiewicz, gdzie powstał tzw. styl zakopiański. W roku 1933 Zakopane otrzymało prawa miejskie.

WIĘCEJ
 
© 2014 URZĄD MIASTA SOPOTU   |
PROJEKT I WYKONANIE: PHENO   |