KULTURA

Podstrona ta łączy wszystkie najistotniejsze informacje na temat wszystkich placówek kulturalno-oświatowych. Niniejsza zakładka stanowi zbiór uporządkowanych tematycznie miejsc gdzie możemy spotkać się z kulturą wysoką, doznać niezapomnianych przeżyć estetycznych, odprężyć się przy muzyce w niecodziennej atmosferze. Za pośrednictwem tej zakładki możemy dowiedzieć się wszystkiego o instytucjach kultury znajdujących się na terenie Sopotu m.in. scenie muzycznej, teatrach i kinach, zabytkach i pomnikach, bibliotekach oraz Operze Leśnej. Dzięki zamieszczonym QR kodom możemy w prosty sposób zachować kontakt telefoniczny lub mailowy w formie elektronicznej wizytówki na swoim urządzeniu mobilnym do interesującej nas placówki.

POBIERZ APLIKACJĘ DO KODÓW QR

 

ROZWIŃ

 

W celu usprawnienia korzystania z informacji na stronie Sopot Miejski zamieszczone są QR kody. Nazwa QR oznacza Quick Response. Praktycznie jest to kod graficzny zawierający w sobie informacje różnego rodzaju, m.in. adresy URL odnoszące się do odpowiednio wyselekcjonowanych placówek miejskich. Z kodów QR można korzystać na mobilnych urządzeniach dowolnego systemu (Android, Windows Phone, iOS). Aby móc odczytać taki kod należy najpierw zainstalować na mobilnym urządzeniu oprogramowanie odpowiednie dla danego systemu. Czytnik kodów QR można ściągnąć darmowo z takich sklepów www jak App Store (dla iOS), Google Play (dla Android), Windows Phone Store (dla Windows Phone). Po zainstalowaniu aplikacji na urządzeniu mobilnym możemy zeskanować wybrany kod QR. Zdekodowany QR spowoduje dodanie kontaktu w formie elektronicznej wizytówki.

 

 

   

 

  ZWIŃ

 

 

Instytucje kultury

Bałtycka Agencja Artystyczna BART

 

 

ul. Kościuszki 61


81-703 Sopot


tel: 58 555 84 00


www: bart.sopot.pl

 


Opera Leśna


Al. Stanisława Moniuszki 12,

81-829 Sopot


tel: 58 555 84 00


www: operalesna.sopot.pl

 
 

 

Bałtycka Agencja Artystyczna BART od lat realizuje wydarzenia artystyczne na terenie Trójmiasta.
BART jest operatorem Opery  Leśnej, unikatowego amfiteatru zbudowanego w 1909 roku.
W opinii fachowców uchodzi ona za jeden z najznakomitszych pod względem akustyki obiektów w Europie. Rokrocznie gości sławy muzyki klasycznej oraz popularnej, dając radość tysiącom melomanów. Występowały tu takie sławy jak: James Brown, Charles Aznavour, Whitney Houston, Annie Lennox, sir Elton John czy Lionel Richie, Bryan Adams i Simply Red. Na deskach Opery Leśnej od ponad 40 lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki SopotFestival.
W 2009 roku, po wielu latach użytkowania Opera została poddana gruntownej przebudowie. Zmodernizowany obiekt może pomieścić na widowni ponad 5.000 osób. Wybudowano również komfortowe zaplecze dla artystów oraz pomieszczenia konferencyjno-szkoleniowe.

 

 

 

 

 

MAPA
ZOBACZ NA MAPIE

Dworek Sierakowskich - galeria i centrum kultury

 

 

ul. Czyżewskiego 12 ,

81–706 Sopot

tel: 58 551 07 56

 

www: www.tps-dworek.pl

email: biuro@tps-dworek.pl

 

Godziny otwarcia (przez cały rok)

 

Biuro TPS:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek: 10.00-16.00
czwartek: 12.00-18.00

Galeria w Dworku czynna jest codziennie w godz. 12.00-18.00
Kawiarnia Młody Byron czynna jest codziennie w godz. 12.00-23.00 lub później

 

 

Klasycystyczny Dworek Sierakowskich, obok Dworu Hiszpańskiego, należy do najstarszych zabytków budownictwa sopockiego. Jego historia sięga początków XVIII wieku, gdy był własnością Andrzeja Borkmanna, ówczesnego burmistrza Gdańska. Pod koniec tego stulecia nowym właścicielem obiektu zostaje hrabia Kajetan Sierakowski, poseł na Sejm Czteroletni, zwolennik Konstytucji 3 Maja i senator Królestwa Polskiego. W 1945 roku Dworek przechodzi pod zarząd miejskiej administracji, która przeznacza go na mieszkanie kwaterunkowe dla trzech rodzin. W 1958 r. decyzją sądu właścicielem Dworku Sierakowskich zostaje państwo.

 

W 1974 r. z inicjatywy miłośników nadmorskiego kurortu powstaje Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, którego siedzibą staje się Dworek Sierakowskich. Ściany służą jako galeria sztuki współczesnej. TPS organizuje także koncerty muzyczne, wernisaże, spotkania autorskie, wieczory poetycko-muzyczne  i spektakle. Wstęp na te wydarzenia jest bezpłatny. Ponadto TPS prowadzi działalność wydawniczą: wydaje ogólnopolski dwumiesięcznik literacki „Topos" oraz „Rocznik Sopocki". Od 2005 roku stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego. W Dworku działa również kawiarnia artystyczna Młody Byron.

 

Na parterze zachowały się zabytkowe detale: kaflowe piece z końca XVIII w., kilkoro zdobnych drzwi dwuskrzydłowych, liczne okucia metalowe, stiukowe fasady, rozeta i malowidła na suficie.

 

 

fot. M.Rudnicka

 

MAPA
ZOBACZ NA MAPIE

Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego

 

 

ul. Obrońców Westerplatte 16,


81-706 Sopot


tel: 58 551 12 87

 

www: mbp.sopot.pl

 
 

Miejska Biblioteka Publiczna jest najstarszą instytucją działającą w Sopocie. Gromadzi i udostępnia materiały ze wszystkich dziedzin wiedzy, dla wszystkich grup użytkowników. Biblioteka posiada 6 fili usytuowanych w różnych częściach miasta. Sopocianie mogą korzystać z biblioteki bezpłatnie.
Biblioteka jest organizatorem festiwalu „Literacki Sopot”, który cieszy się coraz większą popularnością.

 

 

 

 

 

MAPA
ZOBACZ NA MAPIE

Muzeum Sopotu

 

 

ul. Poniatowskiego 8,

81-724 Sopot


tel: 58 551 22 66


www: muzeumsopotu.pl

 
 

Muzeum Sopotu mieści się w zabytkowej Willi Claaszena z 1904 roku, położonej przy nadmorskiej promenadzie. Reprezentacyjne pokoje na parterze wraz z dawnym wyposażeniem odtworzone zostały według archiwalnych fotografii z początku XX wieku. Obecnie udostępnione są zwiedzającym jako stała ekspozycja zabytkowych, historycznych wnętrz mieszczańskich. Na piętrze willi znajdują się sale wystaw zmiennych. Muzeum każdego roku prezentuje ekspozycje czasowe poświęcone różnym aspektom dziejów Sopotu oraz historii, kulturze, modzie, sztuce i architekturze kąpielisk bałtyckich. W ogrodzie otaczającym zabytkową willę w sezonie letnim organizowane są koncerty, spotkania autorskie oraz warsztaty artystyczne i historyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

 

 

 

 

MAPA
ZOBACZ NA MAPIE

Państwowa Galeria Sztuki

 

 

ul. Plac Zdrojowy 2,

81-720 Sopot


tel: 58 551 06 21


www: pgs.pl

 
 

 

Państwowa Galeria Sztuki jest samorządową instytucją kultury. W salach wystawienniczych o łącznej powierzchni 1 200 m. Państwowa Galeria Sztuki realizuje rocznie około dwudziestu pięciu wystaw sztuki współczesnej i tradycyjnej, prezentujących różnorodne zjawiska artystyczne. W rankingu tygodnika „Polityka” w 2015 roku Państwowa Galeria Sztuki zajęła 4. miejsce pośród galerii sztuki współczesnej w Polsce, a w 2017 roku zajęła już 3. miejsce!

Galeria kilkakrotnie gościła twórców światowej sławy, takich jak: Günter Grass, Czesław Miłosz, Ryszard Horowitz, Roland Topor, Sławomir Mrożek. Prezentowała interesujące i obszerne kolekcje prywatne m.in.: Wojciecha Fibaka na wystawach pt.: „Polski Paryż” i „Ecole de Paris”, Toma Podla „Kolory tożsamości”, „Kolekcja K. i A. Michalczuków”; jak i zbiory muzealne: Lwowskiej Galerii Sztuki: „Twórczość Jacka Malczewskiego w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki”, „Arcydzieła malarstwa polskiego”; Uniwersytetu im. H. Heinego w Düsseldorfie „Taniec śmierci“, Muzeum Sztuki w Odessie „Pejzaż i portret”, czy też "Kolekcję II" białostockiej galerii "Arsenał". Znaczącą rolę w programie wystawienniczym galerii odgrywają prezentacje osiągnięć twórców środowiska gdańskiego, zarówno starszego, jak i młodego pokolenia. Państwowa Galeria Sztuki prowadzi także działalność edukacyjną i wydawniczą.

 

 

 

MAPA
ZOBACZ NA MAPIE

Skansen Archeologiczny "Grodzisko w Sopocie"

 

 

ul. Haffnera 63 ,

81-715 Sopot

tel: 58 340-66-00

 

www: www.archeologia.pl/oddzialy/grodzisko-sopot   

email: grodzisko@archeologia.pl

 

Bilety: 8 zł normalny, 6 zł ulgowy

 

Godziny otwarcia:

listopad – kwiecień
wtorek – niedziela 9:00-17:00

maj – październik
wtorek – niedziela 10:00-18:00

 

W poniedziałki nieczynne.
Sobota jest dniem bezpłatnego wstępu.

 

Obiekt otwarty jest przez cały rok. Prowadzi działalność edukacyjną i wystawienniczą. Od wiosny do jesieni zaprasza na imprezy plenerowe: festyny, pokazy rzemiosł, tańców dawnych i walk, spektakle historyczne. Organizuje przyjęcia urodzinowe, biesiadne oraz imprezy integracyjne dla firm. Zarządcą obiektu jest Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. 

 

 

 

MAPA

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

 

 

ul. Czyżewskiego 12,

 

81-706 Sopot


tel: 58 551 07 56


www: tps-dworek.pl

 
 

W jednym z najstarszych budynków Sopotu - w zabytkowym Dworku Sierakowskich - mieści się Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, które powstało w 1974 roku z inicjatywy miłośników miasta. TPS prowadzi działalność kulturalną, edukacyjną i artystyczną dla mieszkańców Sopotu oraz gości odwiedzających miasto.

W Dworku funkcjonuje całoroczna galeria wystawiennicza, organizowane są spotkania z dramaturgią światową - „Teatr przy stole" oraz odbywają się „Czwartkowe Wieczory Muzyczne" - spotkania z muzyką kameralną.
Towarzystwo Przyjaciół Sopotu wydaje ogólnopolski dwumiesięcznik literacki TOPOS. Czasopismo zostało założone w 1993 roku przez Krzysztofa Kuczkowskiego, który do dzisiaj nim kieruje. „Topos” dba o zachowanie równowagi pomiędzy przedstawieniem twórczości pisarzy światowego formatu, jak i prezentacją debiutantów, dla których jest sprawdzoną trampoliną.

 

 

 

 

 

MAPA
ZOBACZ NA MAPIE

Teatry i kina

Fundacja Teatru BOTO

 

 

ul. 3-go Maja 55B/1,

 

81-743 Sopot


tel: 58 719 48 30

 
 

Fundacja Teatru BOTO została stworzona przez profesjonalnych artystów , którzy tworzą odważne, nowoczesne i podejmujące dialog ze współczesnym widzem projekty artystyczne.

 

 

 

 

 

 

 

MAPA
ZOBACZ NA MAPIE

Multikino

 

 

ul. Boh. Monte Cassino 63,

81-767 Sopot

 

tel: 58 765 94 10

informacja dla grup (powyżej 15 osób)

tel. 58 765 94 24, 513 111 984

 

www: www.multikino.pl

email: sopot@multikino.pl

 

Kasy biletowe czynne 15 minut przed rozpoczęciem pierwszego seansu.


Zamknięcie kas 15 minut po starcie ostatniego seansu

 

 

MAPA

Orange Kino Letnie

 

 

Molo w Sopocie/Plac Zdrojowy 2,

 

81-718 Sopot


www: orangekinoletnie.wp.pl

 

 
 

To największy wakacyjny festiwal filmowy. Co roku w wakacje sopockie molo zmienia się w kino plenerowe, na ekranie którego prezentowane są największe hity filmowe. Seanse pod gwiazdami cieszą się olbrzymią popularnością zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców Sopotu.

 

 

 

 

 

 

 

 

MAPA
ZOBACZ NA MAPIE

Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa

 

 

ul. Langiewicza 11, 

81-737 Sopot

 

 

www: www.hamulec.art.pl

email: info@hamulec.art.pl

 

 

MAPA

Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

 

 

al. Mamuszki 2,

 

81-718 Sopot


tel: 58 550 10 01


www: teatratelier.sopot.pl

 
 

Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie został założony w 1989 roku.
Twórcą wizji artystycznej teatru jest Dyrektor Teatru Atelier pieśniarz, aktor, scenograf, reżyser André Hübner - Ochodlo. Wraz z Jerzym Satanowskim, mistrzem teatru piosenki, współtworzą Lato Teatralne Sopot, którego głównymi filarami są dwa festiwale: Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską i Konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej.

Od dwudziestu sezonów w okresie letnim obydwaj dyrektorzy kreują znakomity repertuar, współtworząc niezwykłą atmosferę tego magicznego miejsca, pokazując spektakle cieszące się niesłabnącym uznaniem krytyków teatralnych i publiczności, dostarczają wszystkim naszym sympatykom niezapomnianych przeżyć.

 

 

 

 

 

 

 

 

MAPA
ZOBACZ NA MAPIE

Teatr na Plaży

 

 

al. Mamuszki 2,

 

81-718 Sopot


tel: 58 555 22 34


www: www.teatrnaplazy.pl

 

 
 

Teatr na Plaży jest sceną impresaryjną, w ramach której dodatkowo działają stali lub czasowi rezydenci. Zwany potocznie  „teatr Atelier" od nazwy jednego z rezydujących tu teatrów, swój nowy profil działalności od jesieni 2013 rozszerzył po za działalnością teatralną, również na kino, muzykę i spotkania oraz dyskusje o kulturze. W repertuarze pojawiają się również festiwale (m.in. Dwa Teatry, Between, Artloop) i wydarzenia specjalne.

Teatr mieści się w Parku Północnym, przy alejce Franciszka Mamuszki 2. Aktualnie w Teatrze na Plaży rezydują trzy teatry: Sopocki Teatr Tańca, Teatr BoTo oraz Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej, którego spektakle oglądać można w okresie wakacyjnym. Natomiast przez cały rok w foyer teatru działa Klub Atelier.

 

 

 

 

 

 

 

 

MAPA
ZOBACZ NA MAPIE

Teatr Wybrzeże/ Sopocka Scena Kameralna im. Joanny Bogackiej

 

 

ul. Boh. Monte Cassino 30,

 

81-767 Sopot


tel: 58 551 50 40


www: www.teatrwybrzeze.pl

 

 
 

Nowa siedziba Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże jest jednym z najnowocześniejszych obiektów teatralnych w kraju. Całkowita kubatura budynku wynosi 1000 metrów sześciennych, a powierzchnia ruchomej sceny to 250 metrów kwadratowych. Wyposażona w klimatyzację widownia nowej sceny mieści 250 osób. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych, a także dysponuje nowoczesnym zapleczem.

 

 

 

 

 

 

 

 

MAPA
ZOBACZ NA MAPIE

Zabytki i pomniki

„Ince”, sanitariuszce Armii Krajowej

 

 

Park „Inki”, naprzeciwko Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego

ul. Armii Krajowej 101 , Sopot

 

W pobliżu pomnika żołnierzy Armii Krajowej znajduje się symbolicznie rozbity głaz, poświęcony młodziutkiej sanitariuszce AK. Napis na przytwierdzonej do niego tablicy oznajmia: [Pamięci Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” rozstrzelanej w 18 roku życia z wyroku komunistycznego sądu 28 VIII 1946 r. w Gdańsku. Mieszkańcy Sopotu. Instytut Pamięci Narodowej. Podkomendni „Majora Łupaszki”]. Również mały park, w którym znajduje się głaz i stoi Pomnik Armii Krajowej, nazwano akowskim imieniem sanitariuszki. Ma nam zawsze przypominać, jak wielkie męczeństwo w walce o wolną ojczyznę było udziałem młodych, niewinnych ludzi. Bohaterska sanitariuszka „Inka” urodziła się w patriotycznej rodzinie, na skraju Puszczy Białowieskiej. Ojciec Danki w młodości (w 1913 r.) został zesłany na Sybir za działalność niepodległościową. Po powrocie ożenił się z Eugenią z Tymińskich i został leśniczym w Olchowie koło Narewki. Wywieziony w 1940 roku drugi raz na Sybir, w 1941 wstąpił do armii Andersa, umarł na żołnierskim szlaku w Teheranie w 1943. Matka Danki należała do siatki terenowej AK. Po ciężkim śledztwie prowadzonym przez gestapo rozstrzelano ją we wrześniu 1943 roku. Pod wrażeniem śmierci matki 15-letnia Danka i jej starsza siostra Wiesia wstąpiły do Armii Krajowej. Skończyły tam kurs sanitariuszek. W październiku 1944 roku Danka zaczęła pracę w nadleśnictwie Narewka, jednocześnie należąc do siatki AK kierowanej przez leśniczego Stanisława Wołoncieja. Aresztowana wraz z pracownikami nadleśnictwa, w czasie konwoju uwolniona przez grupę „Konusa”, trafiła do Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielorza, walczącej z NKWD, UB, KBW i z sowieckimi konfidentami najpierw na Podlasiu, później na Pomorzu. Aresztowano ją w lipcu 1946 roku w Gdańsku, gdzie pojechała po zaopatrzenie dla oddziału. 3 sierpnia Wojskowy Sąd Rejonowy skazał ją na śmierć. Prezydent Bierut nie skorzystał z prawa łaski (o którą wystąpił obrońca z urzędu), choć miał córkę w tym samym wieku i tego lata odpoczywał z nią w Sopocie. W przesłanym grypsie z więzienia „Inka” napisała: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

 

Lidia Trybek, Sopockie pomniki

 

 

MAPA

Esperantystom

 

 

na zielonym szlaku; idąc od ulicy Mikołaja Reja do lasu, na prawo za skrętem w kierunku ujęcia wody

 

W środku polanki pod południowym zboczem Doliny Świemirowskiej ustawiono monument z kamieni narzutowych z marmurową tablicą z napisem i posadzono tzw. dąb esperantystów. Odbyło się to w 1927 roku podczas gdańskiego Światowego Kongresu Esperantystów, zorganizowanego z okazji 40-lecia istnienia języka. Napis w języku esperanto i niemieckim informował o zjeździe i posadzonym dębie. Jesienią 1938 roku naziści wycięli jubileuszowy dąb i usunęli pamiątkowy głaz. W 1959 roku zasadzono nowy dąb i umieszczono obecny głaz z napisem w języku esperanto: „1. 8. 1927 podczas XIX Światowego Kongresu Esperantystów posadzono w tym miejscu dąb jubileuszowy, zniszczony później przez faszystów. Ponownie posadzono w tym miejscu dąb w czasie XV Międzynarodowego Zjazdu Młodzieży Esperanckiej. 26. 7. 1959”. Idąc w kierunku pomnika natrafiamy na kamień drogowskazowy z wyrytym napisem niemieckim: „Esperantoweg” i wyrytym po wojnie napisem polskim: „Dąb”.

 

Lidia Trybek, Sopockie pomniki

 

 

MAPA

Janowi z Kolna na pamiątkę odkrycia Ameryki

 

 

Antoniego Abrahama, początek ulicy Stefana Żeromskiego , Sopot

 

Nieżyjący już sopocianin, mieszkający przy ulicy Władysława Andersa 10, poświęcił swój prywatny pomnik Janowi z Kolna.

Na podstawie: Lidia Trybek, Sopockie pomniki

 

 

 

MAPA

Kościół Zbawiciela w Sopocie

 

 

skwer Bowiena

biuro parafii przy ul. Kościuszki 51

 

www: www.sopot.luteranie.pl

 

Kościół parafii ewangelicko-augsburskiej w Gdańsku z siedzibą w Sopocie i biskupa diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej

 


 

 

 

MAPA

Latarnia Morska

 

 

Grunwaldzka 1-3

81-759 Sopot

 

 

 

Latarnia morska w Sopocie a zarazem wieża widokowa powstała wraz z budową nowego zakładu balneologicznego w latach 1903 - 1904. Otwarta w sezonie dla zwiedzających, wejście od strony molo, tzn. trzeba zapłacić wpierw w kasie, aby wejść na molo, wstęp na wieże widokową płatny.

 


 

 

 

MAPA

Obiekty na terenie miasta Sopotu wpisane do rejestru zabytków woj. pomorskiego

 

Zespół urbanistyczny Sopotu
Kościół Św. Jerzego Pl. Konstytucji 3 Maja
Kościół Ewangelicko– Augsburski– Park Płd
Przedszkole, Miejski Zespół Szkół Ekonomicznych ul. Chrobrego 48
Willa Cadena ul. Czyżewskiego 12
Dom pod Sowami ul. Parkowa 43 i 45
Willa z założeniem ogrodowym ul. Goyki 3
Domy mieszkalne i dawna oficyna gospodarcza ul. Mokwy 5-7
Willa ul. Jagiełły 10
Wojskowy Dom Wypoczynkowy ul. Kilińskiego 12
Dom ob. Muzeum w Sztutowie ul. Kościuszki 63
Kompleks zabudowy zabytkowej przy ul. Królowej Jadwigi 3-9
Willa ul. Mickiewicza 12
Willa ul. Mickiewicza 36
Hotel „Parkowy“ i oficyna ul. Moniuszki 10
Szpital Przeciwgruźliczy i Park „Stwowie“
Dwór „Hiszpański“ AL. Niepodległości 781
Dom mieszkalny + założenie parkowe ul. Obrońców Westerplatte 18/22
Grand Hotel ul. Powstańców Warszawy 12/14
Zakład Balneologiczny Plac Zdrojowy Łazienki Południowe Al. W. Polskiego 1
Kompleks zabudowy zabytkowej przy ul. Wybickiego
Cmentarz Katolicki ul. Malczewskiego
Dom pogrzebowy ul. Malczewskiego
Cmentarz Komunalny d. Ewangelicki ul. Malczewskiego
d. Kaplica Cmentarna obecnie Administracja Cmentarza Komunalnego
Kaplica grobowa rodziny von Herbat Willa ul. Ceynowy 3
Willa Hestia ul. Władysława IV/3
Zespół Sądowo– Więzienny
Willa ul. Haffnera 86
Kaplica p.w. Ęw. Andrzeja Boboli ul. Powstańców Warszawy
Kapliczka przydrożna róg ul. Malczewskiego i Al. Niepodległości
Dom mieszkalny ul. Abrahama 5/7
Dom mieszkalny i park ul. Abrahama 10
Dom mieszkalny ul. Armii Krajowej 68
Dom mieszkalny ul. Haffnera 13
Przedszkole ul. Haffnera 72
Dom mieszkalny ul. Chmielewskiego 9
Hotel „Irena“ ul. Chopina 36
Dom mieszkalny ul. Czyżewskiego 13
Dom mieszkalny ul. Parkowa 10
Dom mieszkalny ul. Parkowa 24
Domy mieszkalne ul. 23 Marca 68/70 oraz 72 i 74 wraz z założeniem ogrodowym
Dom mieszkalny ul. 3 Maja 16
Dom mieszkalny / d. zespół pensjonatu “Domu Polskiego“ ul. Grunwaldzka11
Dom mieszkalny d. dworek ul. Grunwaldzka 17
Dom mieszkalny ul. Grunwaldzka 33
Dom mieszkalny ul. Helska 1
Dom mieszkalny ul. Jagiełły 12
Dom mieszkalny ul. Kazimierza Wielkiego 1
Dom mieszkalny ul. Makowskiego 8
Szkoła Muzyczna ul. Obrońców Westerplatte 18/22
Dom mieszkalny d. budynek gospodarczy ul. Paderewskiego 12
Dom mieszkalny ul. Poniatowskiego 8
Fragment d. Domu Zdrojowego ob. BWA ul. Powstańców Warszawy 2/4/6
Willa ul. Lipowa 11
Dom mieszkalny ul. Struga 6
Dom mieszkalny ul. Struga 11
Dom mieszkalny ul. Andersa 25
Uniwersytet Instytut Prawa Morskiego ul. Andersa 27
Założenie d. Ogrodu Zdrojowego ob. Skwer Kuracyjny
Dom mieszkalny ul. Mokwy 6
Dom mieszkalny ul. Grunwaldzka 70
Kamienica mieszczańska ul. Małopolska 5/7
Willa ul. Morska 7
Dom mieszkalny ul. Lipowa 9
Dom mieszkalny ul. Obrońców Westerplatte 3 dawne Sanatorium“Ostsee“
wielorodzinny dom mieszkalny ul. Sobieskiego 35
Willa reprezentacyjna ul. Koeciuszki 41 altana ogrodowa
Willa wraz z ogrodzeniem ul. Obrońców Westerplatte 30

MAPA

Papieżowi Janowi Pawłowi II; na pamiątkę współpracy bratnich miast – replika krzyża z Giewontu

 

 

Kujawska 50 , Sopot

 

Szczególnym miejscem kultu religijnego w Sopocie jest kompleks misyjnokościelny, na którego budowę rozpoczęto w 1995 roku, a ukończono w 2001. Usytuowany na stoku wzgórza około 50 metrów n.p.m., z pięknym widokiem na Zatokę Gdańską. Na rozległym placu przed kościołem pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego stoi replika krzyża z Giewontu podarowana przez władze Zakopanego na 100-lecie nadania Sopotowi praw miejskich oraz ciekawa kapliczka. Poniżej placu przy końcu uliczki prowadzącej do obiektu wita wiernych postać Papieża, symbolicznie wychodząca w przestworza z miniaturowej repliki Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Na tabliczce dotyczącej pomnika umieszczono tekst: [Pomnik Papieża Jana Pawła II. „Lódź Piotrowa III Tysiąclecia”. Projekt i wykonawstwo art. rzeźbiarz mgr. Jacek Kucaba z Tarnowa. Fundator – Córki i Synowie z rodziny Serafin na cześć pamięci swoich zmarłych rodziców. Sopot 3.11.2001]. Na przytwierdzonej do „krzyża z Giewontu” granitowej tablicy z herbem Zakopanego i herbem Sopotu oraz płaskorzeźbami, jedną - z wizerunkiem krzyża z Giewontu, drugą – z wizerunkiem pomnika Papieża Jana Pawła II napisano natomiast: [1901- 2001. 100 lat krzyża na Giewoncie. 100 lat miasta Sopotu. Replika krzyża z Giewontu, dar miasta Zakopanego na 100-lecie Sopotu. „Trzeba ażeby cała Polska od Bałtyku po Tatry patrząc w stronę krzyża na Giewoncie słyszała i powtarzała sursum corda – w górę serca”. Jan Paweł II].

 

Lidia Trybek, Sopockie pomniki

 

 

MAPA

Polonii sopockiej i na pamiątkę Domu Polskiego

 

 

skarpa przy ulicy Chopina, w pobliżu posesji Chopina 8 , Sopot

 

Umieszczona na głazie wkomponowanym w skarpę tablica została odsłonięta 18 listopada 2001 roku. Zaprojektowała ją Rosvita Stern, przedstawicielka Polonii sopockiej, a wykonał rzeźbiarz Zbigniew Jóźwik. W czasie uroczystości odsłonięcia przekazano do Muzeum Miasta sztandary byłej Polonii: Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, Towarzystwa Polek, Towarzystwa Śpiewaczego Chóru Lutnia, Towarzystwa Ludowego i Pierwszą Chorągiew Towarzystwa Ludowego z 1898. Tablica zawiera napis: „ Pamięci Polonii Sopockiej działającej w Wolnym Mieście Gdańsku w okresie 1918 –1939. W tym miejscu stał Dom Polski poświęcony 11 listopada 1928 roku. Siedziba wielu organizacji polskich do 1 września 1939 roku. 11 listopada 2001 roku. Mieszkańcy Sopotu”. Aktywna część Polonii przełomu XIX i XX wieku, a szczególnie członkowie polskich towarzystw nie mieli własnej siedziby na spotkania, przedstawienia artystyczne czy zebrania organizacji. Wynajmowanie od Niemców było drogie i zdarzały się odmowy powodowane czy to naciskami władz i organizacji nacjonalistycznych, czy niechęcią osobistą. W tej sytuacji Towarzystwo Ludowe wystąpiło z inicjatywą zbiórki funduszy na wybudowanie tzw. Domu Katolików (nazwa w owym czasie była politycznie uzasadniona). W 1914 roku po drastycznych antypolskich wystąpieniach Towarzystwo Ludowe wydało odezwę uzasadniającą powstanie Domu Polskiego, jednak I wojna światowa pokrzyżowała plany jego budowy. 1 stycznia 1920 roku polska Rada Ludowa skierowała do Polaków w całym kraju apel o wpłaty na Dom Narodowy w Sopocie, który miał mieścić czytelnię, polskie biuro informacyjne i sekretariat polskich towarzystw. Dopiero w 1928 roku starania radnego Piotra Bresińskiego i środki z Gminy Polskiej umożliwiły zarówno kupno hotelu „ Viktoriagarten”, stojącego wówczas przy dzisiejszej ulicy Chopina, jak i przekształcenie go w Dom Polski.    1 września 1939 roku hitlerowcy zniszczyli wystrój świetlicy i sali teatralnej, budynek zaś przekazano organizacjom niemieckim. Po wojnie Dom Polski dalej służył jako miejsce zebrań i imprez artystycznych. Pierwszy koncert Filharmonii Bałtyckiej odbył się właśnie tu 29 października 1945 roku. Dziś śladem po tym bezcennym zabytku historycznym, pomniku walki o polskość, jest omawiana tablica i pewnie kilka starych fotografii. Jak pisze Franciszek Mamuszka w Bedekerze Sopockim, salę imprez „rozebrano bezmyślnie w 1963 r., a główny budynek – mimo jego znakomitego stanu technicznego – w maju 1971 r.”.

 

Lidia Trybek, Sopockie pomniki

 

 

MAPA

Pomnik Adama Mickiewicza

 

 

Antoniego Abrahama, początek ulicy Stefana Żeromskiego , Sopot

 

Napis na płycie głosi: „Adamowi Mickiewiczowi, Wielkiemu Polakowi, genialnemu poecie, rewolucjoniście. W setną rocznicę zgonu 1855 – 1955. Mieszkańcy Sopotu”.

Na podstawie: Lidia Trybek, Sopockie pomniki

 

 

 

MAPA

Pomnik Jana Jerzego Haffnera

 

 

u wejścia do Parku Północnego, po lewej stronie Grand Hotelu

ul. Powstańców Warszawy 12, Sopot

 

Pomnik założyciela sopockiego uzdrowiska usytuowany w Parku Północnym pomiędzy klubem SFINKS a Grand Hotelem, odsłonięty 8 października 2004 roku podczas święta miasta Sopotu.

 

 

 

MAPA

Pomnik Mariana Mokwy

 

 

Jana Kasprowicza 8 , Sopot

 

Marian Mokwa urodził się 9 kwietnia 1889 roku w zamożnej rodzinie chłopskiej w Malarach koło Wiela (ośrodek życia kulturalnego Kaszub). Do gimnazjum uczęszczał w Kościerzynie, a świadectwo dojrzałości uzyskał w 1908 roku w Starogardzie Gdańskim. Studiował w akademiach sztuk pięknych w Norymberdze, Monachium i Berlinie. W tym okresie malował pejzaże rodzinnych stron, sceny z życia Kaszubów. Biorąc udział w rejsie patrolowym floty tureckiej w 1914 roku, uczestniczył w bitwie morskiej, podczas której został ranny. Wyznał wtedy podobno, iż swój talent poświęci morzu. W czasie wojny służył w wojsku pruskim jako malarz wojenny. W 1918 roku osiedlił się w Sopocie.


Działał na rzecz przyłączenia Gdańska do Polski. Współorganizował wyjazd delegacji kaszubskiej na konferencję w Wersalu. Ożenił się ze Stefanią Łukowicz, uczennicą Ignacego Paderewskiego, słynną później skrzypaczką. W 1922 roku Mokwowie zamieszkali w wybudowanej w Górnym Sopocie willi, którą nazwali „Adelajda”, od miejsca urodzenia pani Stefanii w Australii. W latach 1925-1928 Mokwa wydawał miesięcznik literacko-artystyczny „Fale”. W 1934 w Święto Morza otworzył w wybudowanym przez siebie domu w Gdyni „Galerię Morską” i zaprezentował składającą się z 44 płócien „ Apoteozę Polski Morskiej”. W 1939 roku patrzył, jak Niemcy palili jego morskie i historyczne obrazy. Wiele z nich odtworzył. Dużo w swoim życiu podróżował. Odwiedził Francję, Austrię, Szwecję, Egipt, Persję, Grecję, Bałkany, Teheran, Kaszmir, Indie; był znany jako akwarelista Orientu. Namalował około 8 tysięcy obrazów, setki rysunków i akwarel. Jego prace znajdują się w muzeach w Warszawie, Gdańsku i wielu innych miastach; mają je też prywatni miłośnicy sztuki w kraju i za granicą, również dwory królewskie.

 

Lidia Trybek, Sopockie pomniki

 

 

MAPA

Pomnik Marynarzy

 

 

Park Północny, nieopodal ścieżki od Grand Hotelu do Łazienek Północnych

 

Pomnik składał się z głazu narzutowego o wysokości 1,7 m umieszczonego na cokole z granitowych ciosów. W 1948 r. na głazie zainstalowano tablicę poświęconą polskim marynarzom, dostawiono też kotwicę z łańcuchem. Napis głosił: „1939 – 1945, Marynarzowi polskiemu, który nie szczędził krwi ani sił za Polskę Ludową silną na morzu. ZUWZ. ONID. Sopot 1948 r. ”. Po zmianie ustroju pozostawiono niezmienioną formę architektoniczną, ale przeredagowano napis na: „Marynarzom polskim, którzy nie szczędzili krwi ani sił w walce o Polskę silną na morzu”.

 

Lidia Trybek, Sopockie pomniki

 

 

MAPA

Pomnik Sportowców

 

 

przed stadionem Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego,

ul. Józefa Wybickiego 48 , Sopot

 

Pomnik poświęcony sportowcom to dziesięciotonowy głaz narzutowy z marmurową tablicą z napisem: „ Ku czci sportowców poległych w walce z okupantem w latach 1939 – 1945” umieszczoną w wykutym wgłębieniu. Głaz ten przetransportowano z pobliskiej dolinki w czasie budowy Boiska Stulecia (decyzję o budowie pierwszego dużego boiska w Sopocie podjęto w 1923 roku, w setną rocznicę istnienia kąpieliska, a uroczyście otwarto boisko w 1926 roku) i wtedy sławił niemieckich sportowców.

 

Lidia Trybek, Sopockie pomniki

 

 

MAPA

Pomnik upamiętniających powrót Sopotu do Polski po drugiej wojnie światowej

 

 

zieleniec u zbiegu ulic Adama Mickiewicza i Elizy Orzeszkowej , Sopot

 

23 marca 1980 roku, w 35 rocznicę wyzwolenia miasta odsłonięto pomnik upamiętniający powrót Sopotu do Polski po II wojnie światowej. Ma on 2,5 m wysokości i składa się z dwóch granitowych ciosanych głazów, ustawionych jeden na drugim. Do dolnego przytwierdzono mosiężną tablicę z ciekawym herbem Sopotu, zaprojektowanym przez Zbigniewa Jóźwika, na górnym wykuto napis: „ 23 marca 1945”. Drugą tablicę z napisem: „W XXXV rocznicę wyzwolenia Sopotu. Mieszkańcy.” zdjęto z pomnika w celu odnowienia.

 

Lidia Trybek, Sopockie pomniki

 

 

MAPA

Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej

 

 

Park „Inki”, naprzeciwko Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego

ul. Armii Krajowej 101, Sopot

 

Pomnik zaprojektował rzeźbiarz Tadeusz Markiewicz. Na betonowym postumencie w kształcie ściętego ostrosłupa leży flaga, która przechodzi w złotobarwnego orła w koronie z wzniesionymi ku górze skrzydłami. Poniżej na cokole wyryto charakterystyczną kotwicę – symbol Polski Walczącej, i napis: „Bóg, honor, ojczyzna. Armia Krajowa 1939 – 1945”. Zaznaczono również, że pomnik jest autorstwa artysty rzeźbiarza Tadeusza Markiewicza, a cokół wykonał Leon Czerwiński z firmy „Markam”. Pomnik stoi w Parku Sanitariuszki „Inki”. Nieopodal znajduje się kamień z tablicą poświęconą Danucie Siedzikównie, sanitariuszce AK „Ince”.

 

Na podstawie: Lidia Trybek, Sopockie pomniki

 

 

 

MAPA

Pomordowanym mieszkańcom Sopotu

 

 

Skwer im. Ks. Władysława Szymańskiego,

obok Urzędu Miasta

ul. Kościuszki 25/27, Sopot

 

Pomnik Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu powstał z inicjatywy kilkudziesięciu członków Sekcji Historyczno-Dokumentacyjnej Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, mieszkających w Sopocie przed II wojną światową. Zaprojektował go Adam Smolana, znany sopocki rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W wykonaniu pomagali, ze względu na chorobę autora, architekci Andrzej Reichel i Włodzimierz Stopa. Pomnik odsłonięto 22 marca 1985 roku w przeddzień 40 rocznicy wyzwolenia Sopotu. 11 listopada 1995 roku nałożono orłowi koronę zaprojektowaną przez rzeźbiarkę Izabellę Smolanę, żonę nieżyjącego już wówczas autora pomnika.

 

 

 

 

MAPA

Żołnierzom Armii Radzieckiej

 

 

Wzgórze Olimpijskie, wejście – początek ulicy Moniuszki, prowadzącej do Opery Leśnej

 

Pomnik poświęcony żołnierzom Armii Radzieckiej znajduje się na Wzgórzu Olimpijskim, zwanym dawniej Wzgórzem Prątki. W 1909 roku, kiedy po raz pierwszy go odsłonięto, jako Pomnik Wojenny, miał symbolizować niemiecką straż nad Wschodnią Marchią i przypominać zwycięstwo Prusaków na Francuzami. Na cokole z granitowych ciosów ustawiono 8-tonowy głaz narzutowy o wysokości 2,5 m, do którego przytwierdzono orła o rozpiętości skrzydeł 1,5 m i ciężarze 1,5 tony. Po 1918 roku do cokołu i przyległych kolumn dodano tablice z imionami, nazwiskami i datami urodzin sopocian poległych w czasie I wojny światowej. W roku 1945 usunięto je wraz orłem, którego wywieziono do Związku Radzieckiego. Do głazu zaś przytwierdzono czerwoną pięcioramienną gwiazdę. Pod nią widnieje napis w języku polskim i rosyjskim: „Bohaterom o wyzwolenie Sopotu”. Na przedniej ścianie cokołu umieszczono bazaltowe tablice z nazwiskami 63 żołnierzy radzieckich, pochowanych na cmentarzu przed pomnikiem, gdzie spoczywa w sumie 646 poległych. Przed cmentarzem, jak również przy drodze wiodącej na wzgórze, postawiono betonowe płyty z informacją o nekropolii w dwóch językach – rosyjskim i polskim. Na pierwszej tablicy z czerwoną gwiazdą napisano: „Tu spoczywa 646 żołnierzy Armii Radzieckiej, którzy oddali życie w walce o wyzwolenie Sopotu w marcu 1945 roku. Cześć ich pamięci”. Na drugiej, u podnóża Wzgórza Olimpijskiego - „Cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej poległych w walkach o wyzwolenie Sopotu w marcu 1945 roku”.

 

Lidia Trybek, Sopockie pomniki

 

 

MAPA
opera

opera leśna

Opera Leśna:

 

Al. Stanisława Moniuszki 12, 81-829 Sopot


Tel.: 58 555 84 00

Fax: 58 555 84 06

 

email: operalesna@bart.sopot.pl

www: operalesna.sopot.pl

 

Opera Leśna, zadaszony amfiteatr na wolnym powietrzu, w opinii fachowców uchodzi za jeden z najpiękniejszych i najbardziej znakomitych pod względem akustyki obiektów w Europie. Zajmuje teren o powierzchni 4 hektarów, na jej widowni zasiąść może 4400 widzów, a kanał dla orkiestry pomieścić może 110 muzyków. Na scenie Opery Leśnej organizowane są koncerty muzyki klasycznej i popularnej. Między innymi odbywający się tu od ponad 40 lat Sopot Festival oraz Festiwal Operowy, stanowiący kontynuację przedwojennej tradycji Festiwali Wagnerowskich, dzięki którym na początku XX wieku Sopot znany był w świecie jako małe Bayreuth, oraz wiele imprez rozrywkowych i okazyjnych koncertów.
Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Kameralnej, zlokalizowana na terenie Opery Leśnej w Sopocie. Jest to w pełni nowoczesny obiekt posiadający zaplecze w postaci małych sal prób i nagrań, pokoi biurowych PFK oraz gościnnych i kawiarni. Operą Leśną oraz Salą Koncertową (250 miejsc) zarządza w imieniu miasta Bałtycka Agencja Artystyczna BART. W ramach BART-u działa Chór Continuo oraz słynna w kraju i za granicą Polska Filharmonia Kameralna Wojciecha Rajskiego.

 

MAPA

Biblioteki

Biblioteka Ekonomiczna Uniwersytetu Gdańskiego

 

 

ul. Armii Krajowej 110,

Sopot

 

tel: 58 523 13 14

 

www: www.bg.ug.edu.pl

 

 

MAPA

Biblioteka Sopocka – SOPOTEKA

 

 

ul. Tadeusza Kościuszki 17
81-704 Sopot

 

tel.: (58) 551 27 06

 

e-mail:
sopoteka@mbp.sopot.pl

 

 

Sopoteka, która powstała w grudniu 2015 r. to nowopowstała i najnowocześniejsza mediateka składająca się z kilku stref, w których można znaleźć pracownię komputerową, stanowiska muzyczne, czytelnię z koszami plażowymi i miejscami cichej pracy oraz kącik dziecięcy z konsolami i kolorowymi klockami. Sercem tego miejsca jest wielofunkcyjna sala pełniąca rolę zarówno kina, teatru jak i miejsca spotkań autorskich, wieczorków poetyckich, warsztatów muzycznych, wykładów podróżniczych czy historycznych. Tu łączą się rzeczy codzienne i niecodzienne. Naturalne, jasne drewno i biel. Kosze plażowe i poduchy. Ebooki, audiobooki i tradycyjna książka. Technologia i ludzie. Kultura, edukacja i rozrywka.

 

 

MAPA
ZOBACZ NA MAPIE

Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego

 

 

ul. Obrońców Westerplatte 16,

81–706 Sopot

 

tel: 58 551 12 86, 551 12 87
fax: 58 551 08 90

 

www: www.mbp.sopot.pl

email: mbp@sopot.pl


Biblioteka czynna od poniedziałku do piątku

(z wyjątkiem środy)

od 8.00 do 19.00.

 

Sopocka Biblioteka organizuje bądź współorganizuje różnorodne spotkania, wieczory autorskie, imprezy dla dzieci i młodzieży, odczyty, imprezy okolicznościowe, konkursy, sesje naukowe oraz szkolenia. W 2000 roku biblioteka rozpoczęła cykl spotkań autorskich ze znanymi pisarzami i artystami pt.: „Biesiady Literackie“. W chwili obecnej sieć biblioteczna składa się z Biblioteki Głównej i 6 filii” – w tym momencie jest to 7 filii.

 

 

MAPA

Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego Miniteka

 

 

ul.  Obrońców Westerplatte 16,

81- 706 Sopot

 

tel: 58 551-12-87 w. 23

 

www: www.mbp.sopot.pl

email: wypozyczalnia@mbp.sopot.pl

 

 

 

MAPA

Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego Filia 2

 

 

ul. Kraszewskiego 26 , 81-814 Sopot

 

tel: 58 551 88 77

 

www: www.mbp.sopot.pl

email: filia2@mbp.sopot.pl 

 

MAPA

Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego Filia 5 Koc i Książka

 

 

ul. 3 Maja 6 ,

81-775 Sopot

 

tel: 58 551 51 12

 

www: www.mbp.sopot.pl

email: filia5@mbp.sopot.pl 

 

MAPA

Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego Filia 6

 

 

ul. 23 Marca 77 c ,

81-820 Sopot

 

tel: 58 551 48 81

 

www: www.mbp.sopot.pl

email: filia6@mbp.sopot.pl 

 

MAPA

Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego Filia 7 Broadway

 

 

ul. Oskara Kolberga 9 ,

81-881 Sopot

 

tel: 58 551 98 40

 

www: www.mbp.sopot.pl

email: filia7@mbp.sopot.pl 

 

MAPA

Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego Filia 8

 

 

ul. Mazowiecka 26 , 

81-862 Sopot

 

tel: 58 550 66 74

 

www: www.mbp.sopot.pl

email: filia8@mbp.sopot.pl

 

 

 

MAPA

Sceny muzyczne

Polska Filharmonia Kameralna Sopot

 

 

ul. Moniuszki 12 ,

81–829 Sopot

tel: 58 555 84 20, 58 555 84 21

fax: 58 555 84 28

 

www: pfksopot.pl

email: pfk@sopot.pl

 

Biuro orkiestry czynne od poniedziałku do piątku

od godz. 8.00 do 16.00

 

 

W lutym 1982 r. Wojciech Rajski stworzył 19-osobową orkiestrę smyczkową, złożoną z młodych, utalentowanych i pełnych entuzjazmu muzyków. Pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego debiutowała w czerwcu, w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Od 1984 r. orkiestra występuje w składzie powiększonym z grupą dętą i przyjęła nazwę Polska Filharmonia Kameralna Sopot. Pod koniec lat osiemdziesiątych zespół dawał prawie 100 koncertów rocznie, głównie w Niemczech, ale również we Francji, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Szwecji, Danii, Luksemburgu, Anglii i w innych krajach. Orkiestra jest stale zapraszana na renomowane europejskie festiwale, a wśród nich - Schleswig-Holstein Musik Festival, Mecklenburg-Vorpommern, Rheingau Festival, Praska Wiosna, Weilburger Schlosskonzerte, Festival van Vlaanderen, La Chaise-Dieu i wiele innych. Ponad 10 razy zespół gościł na Festiwalu Muzycznym w Łańcucie i wielokrotnie w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Polska Filharmonia Kameralna od początku swojego istnienia nagrywa płyty , których ma w swoim dorobku ponad 40. Pierwsze analogowe płyty długogrające zostały nagrane już w 1983 r. dla Wifonu i Thorofonu, a od roku 1986 płyty kompaktowe dla wytwórni: EMI, Midas, Thorofon, Claves, Sonomaster, Opus, Mediaphon, Wifon, DUX. Po 15 latach oczekiwań, dzięki staraniom władz Sopotu i Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, Polska Filharmonia Kameralna doczekała się wspaniałej własnej siedziby znajdującej się w Sopocie, na terenie Opery Leśnej .

 

 

Siedziba Polskiej Filharmonii Kameralnej - Sopot, to w pełni nowoczesny obiekt posiadający salę koncertową na 250 miejsc, zaplecze w postaci małych sal prób i nagrań, pokoi biurowych PFK oraz gościnnych i kawiarni, zlokalizowany na terenie Opery Leśnej w Sopocie. Odbywają się tu cykliczne koncerty Polskiej Filharmonii Kameralnej– Sopot oraz koncerty okazjonalne i na zamówienia różnych zespołów muzycznych, teatralnych, kabaretowych, a także imprezy gastronomiczne i okazjonalne, sympozja, spotkania, odczyty.

 

MAPA

Sopocki Chór Kameralny CONTINUO

 

 

ul. Kościuszki 61 ,

81-703 Sopot

tel: 502 186 166

 

www: www.continuo.sopot.pl

email: continuo@sopot.pl

 

 

Nasz chór powstał w 1986 roku jako Chór Kameralny Uniwersytetu Gdańskiego. Od roku 1990 nasz zespół usamodzielnił się uzyskując patronat miasta Sopotu i Bałtyckiej Agencji Artystycznej. W tymże roku zmieniliśmy swoją nazwę na Sopocki Chór Kameralny CONTINUO.

Zdobyliśmy nagrody m.in. w Polsce (Hajnówka), Niemczech, Holandii, Danii, Szwecji, Czechach, Włoszech i Szwajcarii.

Koncertowaliśmy w Polsce, Niemczech, Holandii, Rosji, Danii, Szwecji, Szwajcarii, Francji, Czechach, Włoszech, Hiszpanii, Litwie, Anglii, Walii, Meksyku i Brazylii!

Śpiewamy, obok małych form muzycznych á cappella, także wielkie formy oratoryjne. Nagraliśmy już 4 CD! Nasza najnowsza płyta to kolędy z różnych stron świata – Hodie Christus natus est.

 


Przyjmowaliśmy u siebie chóry z całego świata. Od 2005 organizujemy Międzynarodowy Festiwal Chóralny MUNDUS CANTAT w Sopocie.


Od czerwca 2009 roku naszym dyrygentem jest absolwentka i obecnie pracownik Akademii Muzycznej w Gdańsku - Anna Borkowicz.


Mamy różne profesje, ale łączy nas umiłowanie śpiewu.


Jeśli chcesz z nami reprezentować Sopot poprzez śpiew, masz trochę wolnego czasu oraz lubisz śpiewać i jeździć po świecie w miłym towarzystwie DOŁĄCZ DO NAS!


Spotykamy się w poniedziałki i czwartki o godz. 19.00 w Szkole Podstawowej nr 1 w Sopocie , ul. Armii Krajowej

 

MAPA
© 2014 URZĄD MIASTA SOPOTU   |
PROJEKT I WYKONANIE: PHENO   |