O SOPOCIE

Historia Miasta

Pierwsza wzmianka o Sopocie pochodzi z 1283 r., kiedy to małą wioskę rybacką o tej nazwie, książe pomorski Mściwój II podarował cystersom oliwskim. To oni zarządzali tymi terenami przez prawie 500 lat.

WIĘCEJ
13_zdjecie

Kalendarium

Pełne kalendarium od powstania miasta do czasów obecnych.

 

WIĘCEJ

Jan Jerzy Haffner

Jan Jerzy Haffner, lekarz wojsk napoleońskich, doceniając piękno i walory lecznicze nadmorskiego zakątka, postanowił osiedlić się w Sopocie i stworzyć tu kąpielisko.

WIĘCEJ

Herb i hejnał

Sybole Miasta Sopotu.

WIĘCEJ

Miasta Partnerskie

Sopot ma osiem miast partnerskich z którymi podpisano porozumienia. Te miasta to, jak przystało na letnią stolicę polski jej zimowy odpowiednik Zakopane, niemieckie Frankenthal oraz Ratzeburg, szwedkie Karlshamn, duńskie Næstved, rosyjski Peterhof, Ashkelon w Izraelu oraz Southend-on-Sea w Wielkiej Brytani.

WIĘCEJ
10_zdjecie

Zakopane (Polska)

Zakopane, miasto w województwie małopolskim, nad Zakopianką (dopływ Białego Dunajca), na obszarze Rowu Podtatrzańskiego. Rozwój Zakopanego jako miejscowości uzdrowiskowej, datuje się od ok. 1870 roku, głównie dzięki działalności T. Chałubińskiego i Towarzystwa Tatrzańskiego. W 1886 roku otrzymało oficjalnie status uzdrowiska. W roku 1889 odkupione na licytacji sądowej przez hrabiego W. Zamoyskiego. Już przed I wojną światową Zakopane stało się ogólnopolskim ośrodkiem kulturalno-artystycznym, w którym przebywali i działali m.in.: S. Witkiewicz, W. Orkan, J. Kasprowicz, K. Szymanowski, S.I. Witkiewicz, gdzie powstał tzw. styl zakopiański. W roku 1933 Zakopane otrzymało prawa miejskie.

WIĘCEJ

Frankenthal (Niemcy)

Frankenthal (Niemcy) położony jest pomiędzy miastami Worms i Ludwighafen w landzie Rheinland - Pfalz. Frankenthal należy do bogatych w tradycję miast tego obszaru, wraz z wieloma sąsiadującymi wspólnotami tworzy znany gospodarczy obszar Rhein - Neckar - Dreieck.

WIĘCEJ

Peterhof (Rosja)

Petrodworec, Pietrodworiec, do 1944 Peterhof, miasto w zachodniej Rosji, nad Zatoką Fińską, w zespole miejskim Sankt Petersburga. Założony w roku 1709 jako rezydencja Piotra I mająca w zamyśle dorównać francuskiemu Wersalowi. W budowie uczestniczyło wielu wybitnych architektów owych czasów m.in. A. Le Blond, D. Trezzini, B. Rastrelli.

 

WIĘCEJ

Karlshamn (Szwecja)

Pierwsze kontakty nawiązane zostały w 1989 roku, zaś porozumienie o partnerstwie podpisano w 1990 roku. Współpraca skupiona jest głównie wokół przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska, wymianą doświadczeń związanych z gospodarką komunalną i edukacją.

WIĘCEJ

Naestved (Dania)

Naestved to miasto o długiej i bogatej tradycji historycznej. Zostało założone w roku 1135 i już w okresie średniowiecza stało się jednym z najważniejszych miast Danii. Do dzisiejszego dnia zachowało się tu wiele interesujących zabytków oraz oryginalny średniowieczny układ ulic. Naestved jest drugim co do wielkości (po Kopenhadze) miastem wyspy Zelandii (ponad 45 tys. mieszkańców). Stanowi jedno z najlepiej rozwiniętych i atrakcyjnych pod względem handlowym miast w Danii.

 

WIĘCEJ

Peterhof (Rosja)

Petrodworec, Pietrodworiec, do 1944 Peterhof, miasto w zachodniej Rosji, nad Zatoką Fińską, w zespole miejskim Sankt Petersburga. Założony w roku 1709 jako rezydencja Piotra I mająca w zamyśle dorównać francuskiemu Wersalowi. W budowie uczestniczyło wielu wybitnych architektów owych czasów m.in. A. Le Blond, D. Trezzini, B. Rastrelli.

 

WIĘCEJ

Ratzeburg (Niemcy)

Ratzeburg leży w północnoniemieckim landzie Schleswig-Holstein. Malowniczo położone miasto otoczone jest wodami czterech jezior. Ratzeburg jest stolicą dystryktu Lauenburg. Populacja miasta liczy ok. 12 tys. mieszkańców. Początki Ratzeburga sięgają XI wieku. Nazwa miasta pochodzi od imienia lokalnego władcy słowiańskiego Racibora, nazywanego przez ludność niemiecką „Ratse"

WIĘCEJ
20_zdjecie

Nagrody i wyróżnienia dla Miasta Sopotu

Sopot od wielu lat jest liderem rankingów oraz laureatem licznych nagród. Swój sukces zawdzięcza konsekwentnej realizacja strategii miasta, prywatyzacji mienia komunalnego, umiejętnie wykorzystywanym kontaktom zagranicznym, pozyskiwanym środkom unijnym, tworzeniu przyjaznego „klimatu" i ułatwień dla inwestorów.

 

WIĘCEJ
gtt

Prezydent o Sopocie

Sopot to pod każdym względem miasto niezwykłe – mieszkańcy korzystają z ogromnej ilości wydarzeń kulturalnych, turystów zachwyca niepowtarzalna atmosfera, a osoby prowadzące tu działalność cieszy najlepsza w trójmieście lokalizacja. Jednak dla mnie Sopot to przede wszystkim wspaniali ludzie, którzy wybrali to miejsce do życia, współtworzą miasto i czują się w nim szczęśliwi.

WIĘCEJ
26_zdjecie

Liczba ludności

 

STAN NA DZIEŃ : 2017.12.31

 

STATYSTYKA STAŁYCH MIESZKAŃCÓW WG WIEKU I PŁCI

 

Wiek 0 - 2

Płeć M Płeć K
410 424

 

Wiek 3

Płeć M Płeć K
147 137

 

Wiek 4 - 5

Płeć M Płeć K
299 273

 

Wiek 6

Płeć M Płeć K
133 138

 

Wiek 7

Płeć M Płeć K
155 142

 

Wiek 8-12

Płeć M Płeć K
665 612

 

Wiek 13 - 15

Płeć M Płeć K
307 326

 

Wiek 16 - 17

Płeć M Płeć K
236 190

 

Wiek 18

Płeć M Płeć K
90 108

 

Wiek mężczyźni: 19-65, kobiety: 19-60

Płeć M Płeć K
9655 8936

 

Wiek mężczyźni pow. 65, kobiety pow. 60

Płeć M Płeć K
3229 6899

 

razem

Płeć M

15317

Płeć K

18183

Płeć M + K

33500
WIĘCEJ
29_zdjecie

Ashkelon (Izrael)

Miasto Ashkelon położone jest nad Morzem Śródziemnym na południu kraju. Około 3500 tys. lat temu był bardzo ważnym starożytnym portem. Miejscowość ta była położona na szlaku handlowym z Anatolii i Syrii do Egiptu. To sprawiło, że była świadkiem rozwoju i upadku wielu kultur. Jednak w 604 r. p.n.e. miasto zostało zniszczone przez władcę Babilonu Nabuchodonozora, a ostatecznie zrównane z ziemią w 1270 r. przez ówczesnych władców Egiptu.

WIĘCEJ
serce

Honorowi Obywatele Sopotu

Tytuł „Honorowego Obywatela Sopotu" jest wyrazem najwyższego uznania. Nadawane jest osobom szczególnie zasłużonym dla Sopotu, a także wybitnym osobistościom. Zostaje nadany przez Radę Miasta Sopotu na wniosek Przewodniczącego Rady Miasta, komisji Rady Miasta, Prezydenta Miasta lub organizacji społeczno-politycznej po jej pozytywnym rozpatrzeniu.

 

Honorowe obywatelstwo Sopotu może zostać nadane zarówno obywatelom polskim jak i cudzoziemcom. Statut Miasta Sopotu dopuszcza pośmiertnie nadanie tytułu, nie wcześniej jednak niż 2 lata od daty śmierci.

 

WIĘCEJ
Prof. Władysław Bartoszewski

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski

Honorowe Obywatelstwo Sopotu przyznane zostało Jego Ekscelencji arcybiskupowi gdańskiemu Tadeuszowi Gocłowskiemu przez Radę Miasta Sopotu 28.03.2008.

WIĘCEJ

Prof. Władysław Bartoszewski

Rada Miasta Sopotu nadała prof. Władysławowi Bartoszewskiemu tytuł Honorowego Obywatela Sopotu w 2007 r.

WIĘCEJ

Izabela Sierakowska-Tomaszewska

Honorowe Obywatelstwo Sopotu przyznane zostało Izabeli Sierakowskiej-Tomaszewskiej przez Radę Miasta Sopotu w roku 2001. Jubileusz 100-lecia nadania praw miejskich Sopotowi stanowił doskonałą okazję do przyznania zaszczytnego tytułu „Honorowy Obywatel Sopotu” osobom dla miasta zasłużonym i związanym z jego historią oraz dorobkiem z różnych dziedzin.

WIĘCEJ

Elżbieta Duńska-Krzesińska

Honorowe Obywatelstwo Sopotu przyznane zostało Elzbiecie Duńskiej-Krzesińskiej przez Radę Miasta Sopotu w roku 2001.

WIĘCEJ

Seweryn Krajewski

Rada Miasta Sopotu przyznała Honorowe Obywatelstwo Sewerynowi Krajewskiemu w 2001 roku.

WIĘCEJ

Czesław Miłosz

Honorowe Obywatelstwo Sopotu przyznane zostało Czesławowi Miłoszowi przez Radę Miasta Sopotu w roku 2001.

WIĘCEJ

Andrzej Dudziński

Andrzejowi Dudzińskiemu Honorowe Obywatelstwo Miasta Spotu nadała Rada Miasta w 2001 roku.

WIĘCEJ
Lech Wałęsa

Lech Wałęsa

Lechowi Wałęsie tytuł Honorowego Obywatela Sopotu nadała Rada Miasta Sopotu uchwałą Nr XVII/201/95 z dnia 21.12.1995 r.

WIĘCEJ

Franciszek Mamuszka

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sopotu nadała Franciszkowi Mamuszce Miejska Rada Narodowa w Sopocie uchwałą Nr XXIX/127/83 z dnia 19 lipca 1983 r.

WIĘCEJ

Roman Heising

Honorowe Obywatelstwo Miasta Sopotu nadała prof. Romanowi Heisingowi Miejska Rada Narodowa uchwałą Nr XXIV/111/82 z dnia 20XII 1982 r.

WIĘCEJ

Załoga statku Sopot

Honorowe Obywatelstwo Miasta Sopotu nadała załodze statku m/s „Sopot” Miejska Rada Narodowa w Sopocie uchwałą Nr XXVII/123/83 z dnia 29.04.1983 r.

WIĘCEJ

Marian Mokwa

Honorowe Obywatelstwo Miasta Sopotu nadała prof. Marianowi Mokwie Miejska Rada Narodowa uchwałą Nr VIII/38/79 z dnia 31 marca 1979 r.

WIĘCEJ

Southend-on-Sea (Anglia)

Southend-on-Sea, miasto w południowej części Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Essex położonym nad rzeką Tamizą. 159 tys. mieszkańców (1991). Od połowy XVIII w. rozwijało się jako kąpielisko morskie zaś w roku 1892 otrzymało prawa miejskie. Obecnie jest ośrodkiem wypoczynkowym i sportów wodnych.

 

WIĘCEJ
© 2014 URZĄD MIASTA SOPOTU   |
PROJEKT I WYKONANIE: PHENO   |