Wydarzenia kulturalne

Artloop Festival

 

 

Międzynarodowy interdyscyplinarny festiwal sztuk wizualnych, designu i muzyki jest artystycznym laboratorium, opartym na starannie wyselekcjonowanych programach kuratorskich. Łączy młodą sztukę ze sztuką uznaną, otwierając przestrzeń miasta na sztukę i sztukę na miasto. Zróżnicowany program odbywającego się co roku we wrześniu festiwalu opiera się na zasadzie interakcji z widzem.

MAPA
ZOBACZ NA MAPIE

Festival Poezji

 

 

Odbywający się co dwa lata festiwal, który poszerza obszar twórczego dialogu z odbiorcami współczesnej literatury i zaprasza do współuczestnictwa różne środowiska oraz grupy wiekowe. Oprócz tradycyjnych form prezentacji poezji często wykorzystywane są także formy multimedialne, takie jak film czy video-clip. Podczas trwania festiwalu rozstrzygany jest m.in. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. R. M. Rilkego – jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w Polsce. Ponadto Festiwalowi Poezji w Sopocie towarzyszą również Ogólnopolski Konkurs Video Poezja, konkurs "Wiersz +" i Turniej Jednego Wiersza o statuetkę Młodego Byrona.

MAPA

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry

 

 

Festiwal "Dwa Teatry" odbywa się w Sopocie od 2001 r. i co roku na kilka dni przyciąga nad morze wielu znakomitych twórców i aktorów znanych ze szklanego ekranu i fal eteru.
Osią festiwalu jest konkurs teatru radia i telewizji. W Sopocie pokazywanych jest kilkadziesiąt spektakli i słuchowisk wybranych z rocznej produkcji.
Program "Dwóch Teatrów" wypełniony jest także szeregiem imprez dodatkowych. Po każdym spektaklu widzowie mają szansę spotkać się z twórcami teatru, uczestniczyć w "Spotkaniach z Gwiazdami". Festiwalowi towarzyszą spektakle odgrywane na żywo, koncerty, panele dyskusyjne prowadzone przez znawców teatru oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych.

MAPA

Międzynarodowy Festival Chóralny Mundus Cantat Sopot

 

 

Festiwal chóralny o charakterze konkursu, który odbywa się w maju każdego roku w Sopocie, powstał w 2005 roku. Corocznie gromadzi artystów z całego świata prezentujących zróżnicowane style muzyczne, a jego celem jest podjęcie dialogu z krajami Europy i świata. W festiwalu biorą udział tylko chóry amatorskie: chóry żeńskie, męskie, mieszane duże, kameralne, zespoły wokalne dorosłych do 24 osób, chóry młodzieżowe żeńskie, męskie i mieszane do 24 lat oraz chóry dziecięce. Zespoły rywalizują w trzech kategoriach: muzyka sakralna a cappella, muzyka ludowa oraz spiritual, gospel, jazz.

MAPA

Międzynarodowy Festiwal Literacki Sopot

 

 

Poprzez starannie przygotowany program, w którym znajdują się spotkania autorskie, targi książki, warsztaty dla dzieci i dorosłych, a także projekty powstałe na styku literatury i innych dziedzin sztuki, festiwal promuje literaturę  i czytelnictwo. Każda kolejna edycja odbywającego się co roku w sierpniu wydarzenia ma swój temat wiodący. Wśród dotychczasowych edycji największym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z książką historyczną, warsztaty reportażu prowadzone przez najlepszych polskich autorów, spotkania z nominowanymi do Literackiej Nagrody Nike oraz autorami najciekawszych tegorocznych premier zaproszonymi przez wybrane wydawnictwa. Festiwalowe wydarzenia odbywają w najważniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów i mieszkańców miejscach, m.in.: Państwowej Galerii Sztuki, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Sopotu, Dworku Sierakowskich, Placu Przyjaciół Sopotu, Klubie Sfinks 700, na molo.

MAPA

Międzynarodowy Festiwal Literatury i Teatru Between

 

 

To międzynarodowy festiwal poświęcony związkom teatru i literatury. Festiwal jest wydarzeniem interdyscyplinarnym o charakterze popularnonaukowym, w którego organizację zaangażowanych jest wiele podmiotów z dziedziny sztuki, kultury i nauki na poziomie lokalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Organizowany co roku w maju, co roku zaskakuje uczestników nowymi tematami, które stanowią punkt wyjścia zarówno do rozważań teoretycznych, jak i towarzyszących im realizacji artystycznych.

MAPA

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sopot Classic

 

 

Festiwal ma na celu promocję i przedstawienie dzieł muzyki klasycznej, których wykonawcami są wybitni soliści. W programie znajdują się koncerty symfoniczne i kameralne, panel dyskusyjny oraz odbywający się co dwa lata Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego, który ma na celu pobudzenie i inspirowanie środowiska kompozytorskiego w zakresie twórczości muzyki klasycznej oraz popularyzację dzieł młodych twórców. Letni festiwal muzyki poważnej to propozycja Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot dla melomanów i odbiorców kultury muzycznej nie tylko z Polski, ale i spoza kraju.

MAPA

Open Source Art. Festival

 

 

Festiwal multimedialny skierowany do młodych mieszkańców całego kraju. Jest to prezentacja najciekawszych niszowych projektów muzycznych i wideo wykorzystujących w procesie twórczym wolne oprogramowanie czyli narzędzia open source'owe. Festival odbywa się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

MAPA

Sopocka Majówka

 

 

Tradycyjnie pierwsze dni maja w Sopocie rozpoczynają wyczekiwany sezon letni. Miasto, przyroda i sopoccy artyści budzą się z zimowego letargu. Z wiosenną werwą i entuzjazmem kulturalnie witają rozpoczynający się sezon. Fantazja, wielobarwność, nieskrępowana wyobraźnia, odważne akcenty, wielcy twórcy i wykonawcy sprawiają, że majówka pozostaje na długo w pamięci.

MAPA

Sopot Film Festival

 

 

Sopot Film Festival to międzynarodowy festiwal filmowy, który lat odbywa się w wakacje jako wieloformatowa impreza kulturalna. Na bogaty program festiwalu składają się liczne pokazy filmowe, spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty, panele dyskusyjne oraz koncerty do kina niemego. W programie co roku znajdują się filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych takich jak Cannes, Berlin, Wenecja, Rotterdam, San Sebastian, Locarno, Sundance czy Toronto. Festiwalowi towarzyszy międzynarodowy konkurs filmów fabularnych skoncentrowany na promocji pierwszych i drugich filmów twórców z całego świata oraz międzynarodowy konkurs shortów. Sopot Film Festival co roku odbywa się równoległe w najważniejszych miejscach kulturalnych Sopotu.

MAPA
ZOBACZ NA MAPIE

Sopot Jazz Festival

 

 

Jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce, którego początki sięgają 1956 roku. Myślą przewodnią festiwalu jest wysoka jakość prezentowanej muzyki, jej autentyczność i oryginalność. Dyrektorem artystycznym od 2011 r. jest Adam Pierończyk.

MAPA

Sopot Non-Fiction

 

 

To rezydencja artystyczna i przegląd teatru dokumentalnego połączony z warsztatami teatralnymi, którego celem jest szukanie nowych metod pracy z materiałem dokumentalnym na scenie i propagowanie teatru non-fiction w Polsce. Zespoły, składające się z reżysera, dramaturga i czwórki aktorów przez tydzień pracują nad własnymi  projektami przedstawień, sztuk, scen, instalacji, a następnie prezentują efekty pracy podczas otwartego Maratonu Non-Fiction. Warsztatom towarzyszą pokazy spektakli, czytania sztuk, wykłady i spotkania z twórcami. Spektakle, wykłady i prezentacje odbywają się na Scenie Letniej w Dworku Sierakowskich oraz na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże.

MAPA
 
 
© 2014 URZĄD MIASTA SOPOTU   |
PROJEKT I WYKONANIE: PHENO   |